YAZLARINIZ SERİN GEÇSİN İSTER MİSİNİZ?

Klima kullanımı, sıcak yaz aylarında serinleyebilmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Sıcak yaz günlerinde, havada bulunan yoğun nem de çoğu zaman oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Klima ayarlarında bulunan nem alıcı özellik aktif konuma getirilerek oda içerisindeki nemin azaltılması da sağlanabilmektedir. Klimalar, ortamda bulunan havayı soğutarak tekrar ortama verirler. Havayı ne kadar soğutacağı, kumandanın üzerindeki ayarlardan belirlenebilmektedir. Bazı kişiler, odanın belirli bir sıcaklıkta sabit kalmasını ister. Bu durumda klima otomatiğe alınarak, sıcaklık, istenilen değerin üzerine çıktığında çalışması sağlanabilir. Klimanın fan bölümü, üfleme özelliğindedir. Hızlı soğutma istendiğinde genellikle fan bölümü aktif konuma getirilir. Klima çarpması denilen durum, fanın karşısında oturulduğunda veya direkt olarak fandan gelen soğuk havaya maruz kalındığında meydana gelebilmektedir. Fanın yönü kumanda üzerinden ayarlanarak, tavana doğru açıldığında odanız kolaylıkla ve sağlıklı şekilde soğuyacaktır.

Yaz aylarında sıcak havanın soğutulabiliyor olması belki de yüz yılımızın en önemli keşiflerinden biridir. Böylece iş yerlerinde uzun saatler rahatlıkla çalışılabilir ve evlerde bunalmadan oturulabilir hale gelinmiştir. Willis Carrier, 1902 yılında yaptığı icatla, bugün kullanmış olduğumuz klimanın mucididir. Eski dönemlerde, kapı girişlerine ıslak bezler koymak, vantilatörün önüne buz koymak gibi yöntemlerle serinlemeye çalışılırken, 20. yy.’ın bu büyük keşfi ile insan hayatı kolaylaşmış, yaşam kalitesi artmıştır.

Pek çok farklı ürünün bulunduğu Evidea’da klima kampanyaları üzerine inceleme yapabilir, eviniz ve iş yeriniz için en uygun klimayı kampanyalı fiyatlardan satın alabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz kargo seçenekleri ile ilgili de alternatifleri inceleyerek, evinizden kolayca sipariş verebilirsiniz.

Klimalar arızalandığında en çok aranan yerlerden biri de klima servisi olmaktadır. Garantisi süresi devam eden klimalarda servis çoğu zaman, belirli koşullar altında garanti kapsamında olmaktadır. Klima servisleri yaz aylarında en yoğun çalışan servislerden biridir. Klimanın su damlatması, soğutmaması gibi durumlarda genellikle servise başvurulur. Klima bakımını düzenli şekilde yaptırmak da önemlidir. İçerisinde bulunan filtrenin her yıl düzenli olarak temizlenmesi veya değiştirilmesi genellikle önerilmektedir. Bazı klima markaları, filtre temizlik zamanlarında temizlik işlemlerini de yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir