Xbox One S Mı? PS4 Slim Mi? İyi Olan Hangisi?

Oyun tutkunlarının kafası şu sıralar bşr hayli karışık. Çünkü Microsoft ve Sony’nin yeniledikleri oyun konsollarını performanslar işlerini zorlaştırdı. Onların işini kolaylaştırmak için Xbox One S ve PS4 Slim karşılaştırmasını yaptık.

PlayStation 4 ile standart Xbox One arasında seçim yapmak, iki platformda da bulunan müthiş “özel”, ayrıcalıklı oyunlar, iki cihazın da Twitch gibi hizmetlere erişim sağlaması gibi nedenlerden dolay hiçbir zaman kolay bir iş olmadı. İki platformu birbirinden ayıran PlayStation Now, Vue ve Xbox One’da DVR, EA Access, Windows 10’a akış gibi özellikler elbette vardı, ancak iki rakip konsolun şimdiye kadar diş dişe yarıştıkları söylenebilir.

x_box_s_ps4_slim_karsilastirma

Xbox One S ve PS4 Slim‘in ortaya çıkması ise işleri değiştirmiş olabilir. Deneme şansı bulduğumuz sistemleri sizin için karşılaştırdık; işte keşfettiklerimiz.

PS4 Slim vs Xbox One S: Tasarım

Hem Xbox One S, hem de PS4 Slim, seleflerinden çok daha küçükler. Xbox One S, ilk Xbox One’dan yüzde 40 daha küçük ve 43.2 x 28.9 x 11.2 cm boyutlarında. PS4 Slim ise orijinal PS4’ten yüzde 33 daha küçük ve 26.5 x 26.5 x 3.8 cm boyutlarında.

Bununla birlikte her iki konsol da her şeyi sığdırabilmek adına bazı fedakarlıklarda bulunuyor. Xbox One S’te özel Kinect portu artık bulunmazken PS4 Slim’de optik ses portuna veda ediyorsunuz. Bununla birlikte PS4 donanımsal olarak yeni bir şey eklemezken, Xbox One S, standart Blu-ray sürücüsünün yerine 4K Ultra-HD model sürücü ekliyor.

Kazanan: Xbox One S

PS4 Slim vs Xbox One S: Performans

1080p çözünürlüklü bir sistem olan PS4 Slim’i Xbox One S ile karşılaştırmak pek doğru olmayabilir. PS 4 Slim, önceki modellere göre güç tüketimini yüzde 28 azalttığını iddia ediyor. Oyunların yüklenme sürelerinde ve FPS değerlerinde fark edilir bir değişiklik yok gibi görünüyor.

Xbox One S’te ise durum oldukça farklı. Xbox One S’teki oyunlar 1080p’den 4K‘ya genişletilmekle kalınmıyor, aynı zamanda daha hızlı yükleniyor ve daha yüksek FPS değerleri veriyorlar. Donanım inceleme sitesi Digitalfoundry’ye göre Xbox One S, orijinal konsola göre yüzde 7-11 daha yüksek ve 5 FPS daha yüksek performans sunuyor.

Bu yüzden PS4’e özel oyunlar sizin için çok önemli değilse, Xbox One S daha iyi bir seçim olacaktır.

Kazanan: Xbox One S

PS4 Slim vs Xbox One S: Medya ve 4K

Xbox One S’in Ultra-HD Blue-ray sürücü ile geldiğini zaten söylemiştik. Fiziksel UHD medyası dışında Xbox One S, Netflix ve Amazon Instant Video gibi hizmetler üzerinden 4K video akışı da yapabiliyor. Uygulamalar konusunda birbirine yakın olan iki sistem, HDR içeriğini yürütebiliyor.

PlayStation 4’ün Xbox One’ı geçtiği yer ise PlayStation Now ve PlayStation Vue gibi “bonus” hizmetler. Kısacası Sony’nin sistemi, Sony’nin kendi sunucuları üzerinden canlı TV ve oyun akışı hizmetleri sunuyor.

Kazanan: Berabere

PS4 Slim vs Xbox One S: Sonuç

Kağıt üzerinde kazanan açık gibi görünse de, Xbox One’ın önünde önemli bir engel var: PlayStation VR. Sony’nin PS4 sistemleri, 2016’da sanal gerçeklik oyunlarını oynayabileceğiniz tek yer olacak. Yani Xbox One S’iniz ne kadar iyi olursa olsun, sizi oyunların içine PS4 kadar sokmayacak. Karar verirken platformlara özel oyunları da değerlendirmek gerekiyor.

Hala karar veremiyorsanız, 4K TV’niz olup olmadığını veya yakın gelecekte almayı düşünüp düşünmediğinizi kendinize sorun. Cevabınız olumlu ise Xbox One S’i satın almak isteyebilirsiniz. Veya en azından bu sene çıkacak olan PlayStation 4 Pro‘nun sunacaklarını görmek isteyeceksinizdir. 4K TV satın almayı düşünmüyorsanız ve oyun akış hizmetlerini tercih ediyorsanız, PS4 Slim size daha uygun olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.