Windows Üzerinde Yazıcı Kurulumu

Öncelikle Windows 2000 ve XP’de yazdırma işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğine değinmeliyiz. Ardından yazıcı kurulumu, ayar yapma ve sorun giderme yöntemlerine bakılacaktır.

Birçok yerde yazıcı kelimesi geçse de fiziksel yazıcı işletim sistemi tarafından yazdırma işlemini gerçekleştiren bir cihaz olarak algılanmaktadır. Yazıcı sürücüleri ve bekletici (spooler) kısım günümüzde halen var olmak beraber Windows 2000/XP’de yazıcının kendisinde entegre edilmiş durumdadırlar.

Bu durum Windows 2000/XP’ye fazlaca esneklik kazandırmıştır. Örneğin bir yazıcı birden fazla fiziksel yazıcı aygıtını destekleyerek yazıcı sunucusu gibi davranabilmektedir. Eğer aygıtlardan birinde problem çıkarsa yazdırma işlemi otomatik olarak diğer aygıtlara yönlendirilmektedir. Kurulum, konfigürasyon ve sorun giderme işlemleri Windows 2000 ve XP’de genel hatlarıyla benzerdir. Bu kısımda Windows üzerinde yazıcı kurulumu basitçe anlatılacaktır. İlerledikçe Windows 2000 ile XP arasındaki basit farklardan da bahsedilecektir.

Yazıcı Kurulumu

Yazıcı kurulumu kolay olduğu kadar ürkütücü de olabilir. Günümüz yazıcılarının çoğu tak/çalıştır mantığı ile çalıştığı için kurulum işlemleri iyice basitleşerek azalmıştır. Bazen yazıcı sürücüsü yüklemeniz gerekebilir. Eğer bilgisayarınıza taktığınız yazıcı tak/çalıştır değilse yada bilgisayarınız takılı yazıcıyı görmediyse, XP için “Başlat|Yazıcı ve Fakslar”, Windows 2000 için ise “Başlat|Ayarlar|Yazıcılar” uygulamasına girin. Ayrıca denemtim masasında da bu uygulama için ikon bulunmaktadır.

Tahmin edeceğiniz gibi “Yazıcı Ekle” seçeneğini tıklayarak kurulum işlemine başlarız. Karşımıza kurulum sırasında bize yardımcı olacak yazıcı ekleme kılavuzu çıkar. Kısa bir başlangıç metninden sonra sunucu ya da yerel yazıcı seçeneğinin birini tıklamamız istenir. Yada USB portundan bağlanan yazıcılarda tercih edilen “Takılı yazıcı otomatik olarak bul ve kur” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Eğer yerel yazıcı seçeneğini tıklamışsanız sizden port seçmeniz istenecektir. Yazıcınızı taktığınız portu ve yazıcı tipini seçin. Eğer kurulum disketiniz varsa “Kurulum Disketi Var” butonuna tıklayabilirsiniz. Kurulum disketiniz yoksa, yazıcı sürücüsünün en son sürümünü internetten edinmenizi sağlayacak “Sürücüyü Güncelle” butonunu tıklayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra gelen ekranda, işletim sistemi gerekli sürücüyü yükleyecektir.

Yazıcınız başarılı bir şekilde yüklendiğinde “Yazıcılar ve Fakslar” klasörü altında üzerinde varsayılan yazıcı olduğunu gösterir bir tik olan yazıcı ikonu belirir. Eğer kurulu birden fazla yazıcınız varsa ikonlar üzerine sağ tıklayıp “Varsayılan Yazıcı Olarak Ayarla”yıı seçerek o yazıcıyı varsayılan yapabilirsiniz. Bir yazıcının varsayılan yazıcı olması demek, bilgisayarınızdan yazdırma butonuna bastığınızda çıktının o yazıcıya yönlendirilmesi demektir.

Yukarıda bahsedilen kurulumlara ek olarak, bazı kurulumlarda yazılım emülasyonu yöntemi kullanılır. Yazıcı emülasyonu, elinizdeki yazıcı için başka bir yazıcının sürücüsünü kullanarak kurulum işlemin yapılmasıdır. Emülasyon yöntemi iki şekilde kullanılabilir. Eğer yeni aldığınız yazıcınız sürücü yazılımı ile birlikte gelmediyse, HP LaserJet 4 gibi bilinen bir yazıcının sürücü yazılımını kullanabilirsiniz. Yada elinizdeki sürücü gerçekte gelen yazıcıya ait değilse, bu gibi durumlarda da emülasyon yöntemi kullanılır.

Baskı Performansının İyileştirilmesi

Baskı ilk adımda yazıcının kalitesiyle ilişkili olsa da, çıktı kaliteniz diğer faktörlerin de etkisi altındadır. Ekranda gördükleriniz ile çıktı da görünenler eşdeğer olmayabilir. Dolayısıyla ayarların iyi yapılması gerekir. Kalitesiz kâğıt kullanımı çıktınızın kabul edilemeyecek seviyede kötü olmasına neden olabilir. Sürücü ve bekletici ayarları baskı kalitesini etkileyen diğer faktörlerdir.

Kalibrasyon

Ekran üzerindeki dijital bir fotoğrafı inceleyip size çok güzel göründüğünü düşünürken aynı fotoğrafın yazıcıdan çıktısını aldığınızda görüntünün beklediğinizden daha karanlık olduğunu göreceksiniz. Bu gibi farklılıkları kalibrasyon yaparak düzeltebilir, çıktıdaki görüntünün monitördeki görüntüyle eşleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar monitörleri RGB çıkışı verirken yazıcılar renkleri farklı oranlarda karıştırarak çıktı verirler. Sonuç olarak yazıcı, monitörde gördüğümüz RGB’den oluşan renk bilgisini CMYK metodunun kullanarak kâğıda aktarır. Bu iki yöntem aynı renk metodunu kullanmadığı için, görüntüler arasında renk kayması gibi farklılıklar görülebilir. Monitör ayarlarınızı değiştirerek çıktıdaki görüntüyü ekrandaki görüntüye eş yapabilirsiniz. Bu işlemler “Eyeball” yöntemi kullanılarak elle ya da donanım kullanılarak otomatik olarak yapılabilir.

Monitörünüzü elle ayarlamak isterseniz internetten örnek bir görüntü bularak çıktısını alın. Eğer gözünüzün iyi olduğunu düşünüyorsanız, çıktıyı elinizde tutarak monitörünüz ile karşılaştırıp gerekli ayar değişikliklerini monitör kontrol ayarlarından yapabilirsiniz.

Diğer bir seçenek de, yazıcınızın renk ayarlarını teşkil eden ICC renk profil dosyasını değiştirmenizdir. Farklı renk profil dosyaları kullanırsanız farklı renk çıktıları alırsınız. Renk profil dosyalarını kurulum CD?sinde bulabilirken, aynı zamanda kendiniz de oluşturabilir yada satın alabilirsiniz. ICC profilleri sadece yazıcılarda değil, monitör, dijital kamera ve tarayıcılarda da kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.