Windows sağ tık menüsüne programlar ekleyin

Windows oturumunun herhangi bir noktasında farenizin sağ tuşuna bastığınızda orada olmasını istediğiniz programları ayarlabilirsiniz.

sag

Windows masaüstünüzdeki bir kısayola her an ulaşamazsınız. Mutlaka açık penereleri kapatmanız, küçültmeniz ya da “Masaüstünü Göster” bağlantısına tıklamanız gerekir. Bu yüzden sürekli göz önünde olması istenen kısayolları “Hızlı Başlat” menüsüne eklemelisiniz. Bunu da bir adım öteye götürüp “Önemli programlarım sağ tık menüsünde de görünsün” diyorsanız Windows Kayıt Defterini açıp ayrıntılı ancak dikkatli olduğunuzda herhangi bir riski olmayan birkaç ayar yapmanız gerekiyor.

– Başlat Çalıştır a Regedit yada “Windows Tuşu + R” ile açacağnız “Çalıştır” kutusuna regedit yazıp Windows Kayıt Defterini açın ve “HKEY_CLASSES_ROOT > Directory > Background > shell” yolunu izleyerek klasör sümgesine sağ tıklayın.
1
– “Yeni > Anahtar” seçimini yapın ve anahtara menüde görünmesini istediğiniz ismi verin. Daha sonra bu anahtara sağ tıklayın ve yeni bir anahtar oluşturarak bu anahtarı da command olarak adlandırın.
2
– Kısayol oluşturacağınız programın kurulu olduğu dizindeki EXE dosyansına klavyenizden Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklayın ve “Yol Olarak Kopyala” seçimini yapın. Böylece uygulamanın tam kısayolunu kopyaladınız.
3
– Oluşturduğunuz command anahtarını seçip sağ kısmındaki “Varsayılan” değerine çift tıklayın ve kopyaladığınız yolu yapıştırarak çıkın. Artık masaüstüne sağ tıkladığınızda programı menüde görebilirsiniz
4

Ve işte bu kadar artık istediğiniz programları sağ tık menüsüne ekleyerek daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.