Windows Movie Maker Tehlikesine Dikkat

Yeni Windows ile emekliye ayrılan yazılımlardan biri de Windows Movie Maker. Ancak bu programı başka kaynaklardan indirmeye çalışıyorsanız dikkat etmelisiniz.

Microsoft tarafından içerisinde Live Mail ve Movie Maker gibi yazılımların yer aldığı Windows Essential 2012 paketi emekliye ayrılmıştı. Hem indirme olanağının hem de desteğin sonlandırıldığı bu yazılımlar için kullanıcılar başka kaynaklara yönelmek zorunda kaldı. Özellikle de başka kaynaklardan indirilen Windows Movie Maker dolandırıcılar için bir araç haline gelmiş durumda.

Windows Movie Maker dolandırıcıların gözdesi!

Bildiğiniz üzere yazılımların orijinal kaynakları dışından indirilmesi her zaman için risk oluşturabiliyor. Öte yandan, orijinal kaynak da bir yazılımı emekliye ayırdığında maalesef kullanıcıların başka şansı kalmıyor. Hal böyle olunca arama motorları üzerinden alternatifler aranıyor ve mecburen indiriliyor. Aynı durum Windows video düzenleme yazılımı için de geçerli.

Arama motorlarında üst sıralarda çıkan ve www.windows-movie-maker.org gibi kuşkuya çok az yer bırakan websitelerin indirdiğiniz yazılımı kurup çalıştırdığınızda ise işler değişiyor. Yasal bir deneme sürümü olarak açtığınız uygulama sizden tam sürüm için 30 dolar istiyor ve projenizi her kaydetmeye çalıştığınızda da para talebinde bulunuluyor. Sonuç olarak emeğiniz ve paranız adeta çöp oluyor.

Gerçekte Movie Maker için hiçbir alternatif olmadığının altını çizelim. Microsoft kesinlikle Windows Essential 2012 veya içerisindeki yazılımlar için bir resmi veya alternatif bir bağlantı sağlamıyor. Şu an için Windows 10 kullanıcılarının ise yeni video oluşturma aracı Story Remix’e yönelmekten başka çaresi yok. Tabii ki başka şirketlere ait alternatiflerin de olduğunu da unutmamak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.