Wikipedia Erişime Açıldı

Wikipedia Erişime Açıldı

Ülkemiz için bir yüz karası sonunda bitti. 2017 yılından beri kapalı olan Wikipedia, sonunda alınan mahkeme kararı ile erişime açıldı.

29 Nisan 2017’den bu yana Türkiye’de erişime kapalı olan Wikipedia, geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar sonrasında açılması sürecine girmişti. Mahkemenin kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından BTK tarafından Wikipedia‘nın engeli kaldırıldı.

Wikipedia erişime açıldı!

Sosyal medyada gelen haberlere göre Wikipedia Türkiye’de kullanıma açıldı. Öte yandan internet servis saylayıcılarda farklı sonuç alınacağı için herkes aynı anda Wikipedia’nın açıldığını göremeyebiliyor. O yüzden eğer www.wikipedia.org adresine girdiğinizde site açılmıyorsa bir süre sonra tekrar denemenizi öneriyoruz. 

Türkiye’yi terörle aynı düzlemde gösteren içerikler tespit edilerek engellenen Wikipedia, 2017’den bu yana kapalı durumdaydı. Hatırlarsınız bu konuda geçtiğimiz haftalarda önemli bir gelişme yaşanmış ve Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. Bu başvuruda, Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu ele almış, ancak başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28. maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurul’a sevkine karar vermişti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, söz konusu bireysel başvuruyu kısa süre önce görüştü ve erişim engelinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Oy çokluğuyla yasağın ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, Wikipedia için erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.