Web Sitesi Hazırlarken Dizin Düzeni Oluşturmak

Web sitenizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken can alıcı noktalar var. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece daha düzenli bir web site projesi yapısına sahip olursunuz. Şöyle bir örnek ile açıklayabiliriz. Mesela bir öğrenci okul çantasının bir gözüne kalemlerini, diğer gözüne defterlerini, diğer gözüne de kitaplarını koyuyor. Deftere ihtiyacı olduğunda kitapların arasında defter aramıyor, direk olarak defterlerin olduğu yerden defterini alıp kullanıyor. Aynı şekilde kalem kullanması gerektiği zaman da defterlerin bulunduğu göze bakmaktansa kalemlerin olduğu yerden hızlı bir şekilde kalemini alıp kullanır. Sizde web sitenizi kendiniz hazırlıyorsanız ya da bir firma için web sitesi çalışmalarına başladıysanız bu öğrenci çantasındaki örnekte de belirtildiği gibi sitede kullanacağınız bütün verileri düzenli bir şekilde bir arada tutmanız gerekiyor. Bu şekilde istediğiniz dosyaya hızlı bir şekilde ulaşmanız kolay olur.

Css, js, swf ve resimleriniz gibi web site yapımında kullandığınız materyalleri ayrı ayrı klasörler içerinde toplamalısınız.  Bu şekilde yapmanız sizin daha sonra web sitesi üzerinde yapmak istediğiniz değişiklikleri rahatlıkla yapabilmenizi sağlayacaktır. Aşağıdaki resimde örnek bir web sitesi klasörünün görünümü bulunuyor, inceleyebilirsiniz.

websitesi

Dosya sisteminizi hazırladığınızı varsayıyorum ve diğer önemli bir konudan da bahsetmek istiyorum. Dosya isimlerinizde kesinlikle Türkçe karakter kullanmayın. Resim, klasör, dosya vs bütün her şeyin isimlerini verirken Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın. Türkçe karakterli dosyalarınız web sitenizi yüklediğiniz server üzerinde çalışmaz. Kendi bilgisayarınızda sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Site içerisinde ekleyeceğiniz resimleri Photosohop ile küçülterek olabildiğinde yüksek kalitede ve düşük KB değerinde olmasına dikkat edin. Büyük bir resimi sayfaya ekledikten sonra sayfada küçültmeniz resimin boyutunu değil sadece görünümünü küçültür. Bu da büyük boyutta eklediğiniz bir resimin geç yüklenmesine neden olur. Bir de web sitenizin giriş sayfasının en fazla 150KB olmasına dikkat edin. Bu boyut ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur. Çünkü sitenize ilk giren kişi web sitenizin geç yüklenmesinden hoşlanmaz. Geç yüklenen web siteleri ziyaretçilerinin gözünden düşer ve hatta ziyaretçinin o siteye hiç girmemesine dahi neden olur.

Kaynak : renkliteneke.com

One thought on “Web Sitesi Hazırlarken Dizin Düzeni Oluşturmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.