WD Red Pro Çıktı!

NAS sistemine uygun yüksek performanslı WD Red Pro incelemede.

Bugün WD’nin yüksek performans gözeten ürün ailesi içinde yer alan Red Pro disklerinden birini inceliyoruz. Özellikle küçük ve orta ölçekli başta olmak üzere büyük ölçekli işletmeler ve 8 – 16 yuvalı iş depolama sistemlerinde kullanılabilecek yapıda olan, ayrıca kod adıylaWD4001FFSX olarak anılan disk, yüksek performans gözetenlerin de ilgisini çekebilecek yapıda. WD’nin özel teknolojisi olan NASware 3.0 entegresiyle gelen Red Pro’nun bugünkü inceleyeceğimiz diskinin kapasitesi ise 4 TB.

Son kullanıcıdan ziyade yüksek depolama kapasitesine ihtiyaç duyan işletmeler tarafından tercih edilebilecek yapıda olan Red Pro disk, incelediğimiz modeliyle 4 TB kapasitesinde. Bu modelin yanı sıra ailede 2 ve 3 GB’lık seçenekler de mevcut durumda. Diskin teknik detaylarından bahsedecek olursak, 7200 RPM dönüş hızına sahip olduğunu hemen söyleyebiliriz. 64 MB önbellek kapasitesinde olan disk,SATA 3 destekli. WD tarafından 5 yıllık garanti kapsamında sunulan disk, çalışma temposu ve performansıyla ağa bağlı depolama birimleri, yani NAS sistemler için ideal görünümde.

4 TB’lık kapasitenin 3.63 TB’ının kullanılabildiği diskin CrystalDisk Mark sonuçlarına göre 1000 MB’lık aşamada saniyede 182 MB okuma ve 177 MB yazma hızlarına erişilebiliyor. Yine öte yandan kapasiteyi arttırıp 4000 MB değerine çektiğimizde yine sıralı okumada saniyede 180 MB, sıralı yazmada ise 178 MB sonuçlarına ulaşabildiğini gördük. Bunlar da gayet iyi değerler olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.