Uzak Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Uzak nedir?

Uzak sözcüğü yerine hangi sözcükleri kullanabilir, zıt anlamlı karşılığını nasıl öğrenebiliriz?

Uzak, hepimizin yaşantısında aşina olduğu kelimelerden biridir. Bu kelimenin anlamı üzerine kafa yorduğumuzda ilk akla gelen şeylerden biri mesafedir. Eğer bir yere ulaşmak istiyorsanız ve bunun için uzun bir yol giderek, çok vakit harcamanız gerekiyorsa bu mesafe için uzak kelimesini kullanabiliriz. Mesafe ve zaman olarak bizden ırak olan yerler için uzak ifadesinden yararlanırız. Uzak kelimesini sadece mesafe için değil, süre veya zaman için de kullanırız.

“Yaşadığımız o günler şimdi bana çok uzak geliyor.” Bu ifademizde bir durum veya olayın üzerinden geçen zaman karşısında hatırlamakta çekilen güçlüğü vurguluyoruz. Görüldüğü gibi uzak burada bir süreyi veya geçen zamanı ifade etmek için kullanılmıştır. Mesafe ya da yer uzunluğunu belirtmek için uzak sözcüğünden şöyle yararlanırız:

“Gideceğimiz köy bulunduğumuz ilçeye uzak olduğu için otobüse binmemiz gerekiyor.”

“Arkadaşımın oturduğu ev uzak olduğu için epey yürümek zorunda kaldım.”

Dilimizde uzağı farklı şekillerde de kullanırız. Bildiğiniz gibi, bir konuya karşı ilgili değilsek ve içeriği bize çok yabancı geliyorsa, o şeyin ne kadar uzak olduğunu söyleriz. Buna bir örnek verelim:

“Öğretmenimin fizik dersi ile ilgili anlattığı konular başlangıçta bana biraz uzak gelmişti.”

Bir şeyin alakasız veya ilgisiz olduğunu anlatmak için de uzak sözcüğünün anlamlarından yararlanırız.

“Uzaktan yakından ilgisi yok.”

“Çalışma alanları bakımından uzak kişileri bir araya getirip farklı bir eğitim çalışması yapmayı planladık.”

Türk Dil Kurumu’nda da yer alan uzak kelimesinin eş anlamında karşılığı ırak kelimesidir. Ayrıca ırak kelimesinin eski dilde kullanılan tabiri de münezzehtir. Günümüzde uzak kelimesinin eş anlamı olarak münezzeh kelimesi çok kullanılmıyor olsa da cümlede uzak kelimesi yerine münezzeh kelime de cümlede anlam değişikliğine yol açmadan kullanılabilmektedir.

‘’Uzun zamandır buralardan uzaktaydı’’ cümlesinde geçen uzak kelimesi yerine ırak eş anlamlı kelimesi de kullanılabilmektedir. ‘’Çok ırak yerlerden haberi geldi’’ cümlesinde geçen ırak kelimesi de uzak kelimesinin eş anlamı olarak kullanılmış bir kelimedir.

Uzak, birçok anlamı içinde barındıran bir kelimedir. İsterseniz bu kelimeyle ilgili örnekli bir anlatıma ulaşabilirsiniz. Kelimenin hem eş hem de zıt anlamlılarını öğrenebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken http://uzak.anlamlisi.org/ adresine girmek ve keşfetmek istediğiniz kelimeyi aratmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.