Unsharp Mask ile daha net resimler


Öncelikle şunu belirtelim bu uygulama Photoshop’un bütün CS sürümleri için geçerlidir.

Resimlerle çalışırken en sık yapılmak istenen şeylerden biri, netlik artırmaktır. Photoshop kullanarak keskin bir görüntü elde etmenin birçok yolu vardır. Burada en yaygın ve basit olanı anlatacağız,  yani, Unsharp Mask. Yukarıdaki örnekte unsharp mask (keskinliği azaltma maskesi) öncesi ve sonrası arasındaki farkı görebilirsiniz.

Ne zaman?
Ne zaman bir görüntünün daha keskin olması gerekir? Dijital kamera ile çekilen bir fotograf  neredeyse hiçbir zaman tamamen net değildir. Daha keskin bir objektif, iyi bir kamera, fotoğraf teknikleri ve diğer parametreler fotografın netligini her zaman etkiler ama neredeyse her zaman az ya da çok bir resmi keskinleştirmek gerektiğini söyleyebiliriz. Bazı fotograflar ise keskinleştirmek çok zor veya imkansızdır.

Fotografınız üzerinde diğer ayarlamaları yaptıktan sonra ekstra netlik koymak en iyisidir.

Unsharp Mask Kullanımı
Öncelikle resminizi açın ve ardından Filter> Sharp> Unsharp Mask seçin. Açılan iletişim kutusunda çeşitli değerler göreceksiniz simdi bunlara bir göz atalım:

Amount (Miktar):
Burada fotografınız üzerine ne kadar netlik eklemek istediğinizi belirlersiniz. Açık ve koyu alanlar arasındaki kenarlarda kontrast güçlendirilmiş olur. Çok fazla eklemek her zaman için en iyi sonucu verecek değildir. Preview-önizleme  ile görüntü nasıl olacak görebilirsiniz, işaretli olduğundan emin olun.

Radius (Yarıçap):
Radius açık ve koyu kısımlar arasındak kaç piksel olacagını belirler. Eğer koyu ayrıntılar etrafında  beyaz bir ışık gibi görünen bir etkisi olsun istemiyorsanız radius değerini azaltın.

Threshold (Eşik):
Eşik karanlık ve aydınlık kısımlar arasında ne kadar fark olacağını belirler.

Hangi değerleri kullanacağınız sizin zevkinize kalmış, tabii ki aynı zamanda görüntünün nasıl göründüğüne de bağlıdır. Yukarıdaki resimde gösterilen değerler oldukça yaygındır. Sadece farklı görüntüler farklı değerler gerektirir unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.