Uber’in Rakibi Grab Yaygınlaşıyor

Taksi konusundaki mobil uygulama Uber için ciddi rakip olarak Grab öne çıktı. Özellikle Güneydoğu Asya’daki rakibi olarak Grab, bir milyardan fazla yolcu taşıdığını belirtti.

Şirket, 2012 yılında Malezya’da faaliyete başlamış ve bugün Singapur, Malezya, Endonezya, Tayland, Vietnam, Filipinler ve Myanmar’daki 142 şehirde faaliyet göstermekte. Başlangıçta lisanslı taksi rezervasyonu yaparken, zamanla değişerek Uber tarzı araç kiralama, motosiklet taksileri ve daha fazlasını kapsayacak şekilde genişletildi.

Grab’i 68 milyon kişi kullanıyor

SoftBank ve Didi, şirkete 2 milyar dolar yatırdı. Böylece 6 milyar dolarlık değerle Güneydoğu Asya‘nın en değerli teknoloji şirketi haline getiriyor. İki milyondan fazla şoförü ile büyük bir kitleye hitap eden Grab’in mobil uygulaması 68 milyon kişi tarafından indirilmiş durumda. Uber ile kıyasladığımızda, 5’te biri seviyede kalmasına karşılık Dünya genelinde faaliyet göstermediğini belirtmek gerekiyor.

2016 yılının başında sadece kart ödemeleri yapmaya başlayan şirket, geçtiğimiz haftadan önce kredi kartı ve peer-to-peer ödemeler gibi özellikler ekledi; GrabPay özelliği, yapılan dijital ödemeleri ilk kez üçüncü taraflara yaptırdı. Singapur sokak satıcıları uygulamanın nakit veya kart kullanmadan yiyecek satın almak için kullanılabileceği anlamına geliyor. Grab, hizmeti diğer ülkeleri ve farklı satıcıları kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor.

Mobil ödeme yöntemi olacak!

Grab ortak kurucusu Hooi Ling Tan, geçen hafta TechCrunch‘a konuştu, “GrabPay’i gerçekten nakit karşılığı yapmak için önemli bir kilometre taşı” dedi. “Cüzdanımı evde bırakırsam kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için ödeme yapabilirim. Zamanla GrabPay’i kullanarak donanım veya yiyecek gibi ürünleri alabileceğim “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.