TP-Link RE355

TP-Link, ağ çözümleri konusunda geniş seçenekler sunan bir marka. Ağ çözümleri noktasında kullanıcılara her alanda muhakkak bir ürünle çözüm üreten şirket, öte yandan geliştirdiği modelleri de kendi içinde çeşitlendiriyor. Ne demek istediğimizi bugün inceleyeceğimiz elimizdeki ürün örneğiyle anlatalım: Bugün, TP-Link’in menzil genişleticisi RE355modelini inceleyeceğiz…

Farklı varyant

Kısa bir süre önce TP-Link’in ürünlerinden RE450 modelini incelemiştik. Bugün elimizdeki RE355 gibi bir menzil genişletici olan RE450, aslında bire bir bugünkü ürünle aynı özellikleri taşıyor. Tek farkla; RE355, bağlantı hızı konusunda RE450’nin bir gömlek altında performans sunuyor. Elbette fiyatı da buna göre şekillendirilmiş. RE450’yi piyasada 320 TL fiyat etiketine bulabilirken, RE355 daha uygun bir fiyata, 250 TL civarında bulunabiliyor. Böylece yalnızca ürün bazında değil, ürün standartları ve fiyat konusunda da kullanıcılara geniş seçenekler sunan TP-Link, bu anlamda akıllı telefonlarıyla fazlasıyla seçenek sunan Samsung’la benzer bir stratejiyi takip ediyor diyebiliriz.

Bunu bir kenara bırakıp elimizdeki ürüne yakından bakacak olursak, RE355’in tasarım olarak üst versiyon olan RE450’yle tamamen aynı yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Antenleriyle ilginç bir görünüme sahip olan cihaz, üzerinde 3 harici antene yer veriyor. Bunlardan ikisi yanlarda, üçüncüsü ise cihazın üzerinde yer alıyor. Yanlardakiler katlanarak kapanabilirken, üstteki anten ise kasanın içine gizleniyor. Bu anteni de arkadaşı anahtar yoluyla dışarıya çıkartabiliyorsunuz.

Tasarımıyla şık bulduğumuz cihaz, boyutlarıyla ise büyük bir görünüme sahip. Bu nedenle onu prize bağladığınızda, priz üzerinde genişçe yer kaplıyor. Bu da onu çoklu prizlere takmaya zorlaştırıyor. O nedenle onu kullanmak için, duvar prizlerinden birini feda etmeniz gerekiyor.

2.4 GHz / 5 GHz bant desteği

Hem 2.4 GHz hem 5 GHz bantları destekleyen RE355, bunu üzerinde yer verdiği iki LED ışıkla belirtiyor. Hemen üzerinde de onu kullandığınız router’la eşleştirmeniz için bulunan bir buton yer alıyor. Sol kenarında da bir Ethernet portunun yerleştirildiğini görüyoruz. Gigabit destekli bir Ethernet portuyla, televizyonunuzun altında yer alan oyun konsolunu fiziksel yolla internete bağlayabiliyorsunuz.

Kullanım noktasında daha önce incelediğimiz RE450’yle aynı şekilde çalışan RE355, gayet kolay bir şekilde kurulum sağlamanıza izin veriyor. RE Button’a basarak eşleştirmeyi yapabiliyor, ardından da bağlantı kurabiliyorsunuz.

Performans noktasındaysa her iki bantta da biraz törpülenen RE355, 2.4 GHz bantta 300Mbps, 5 GHz’de ise 867Mbps’e değin erişim imkanı tanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.