Teknoloji ve Popüler Bilimde 2017 İzleri

Geride kalan 2017 yılı çok sayıda teknolojik gelişmeyi önümüze getirdi. Bunlar arasında iPhone X, yapay zeka, Elon Musk’ın Mars’a koloni kurma düşüncesi sayılabilir.

Tabii bu gelişmeler tartışmaları da beraberinde getirdi. Peki 2017’de teknoloji ve popüler bilim alanında dünyada neler yaşandı? İşte 2017’de dünyada yaşananlar…

1- SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, Mars kolonisine yönelik planlarını Avustralya’da gerçekleştirilen Uluslararası Uzay Kongresi’nde açıkladı. Musk, SpaceX ile Mars yüzeyine 5 yıl içinde iki kargo gemisi indirmeyi planlıyor.

2-Tekrar kullanılabilen roketler için denemelerini sürdüren SpaceX, 2018 yılı içinde ilk insansız Mars yolculuğu denemesini yapmaya hazırlanıyor. Elon Musk ve SpaceX’in Mars planı, 50 ila 100 yıl içerisinde “1 milyon Marslı” popülasyonuna ulaşmak.

3-Hazır Elon Musk demişken şunun da ekleyelim. Tesla’nın kurucusu Elon Musk sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada crossover tarzı Model Y’nin ardından bir elektrikli pickup modeli hazırlığında olduklarını da doğruladı.

4- Airbus, Rolls-Royce ve Siemens yapacakları işbirliğiyle 2020 yılında ilk uçuşu yapması planlanan hibrit-elektrikli bir uçak üreteceklerini açıkladı. E-Fan X adlı uçak ilk uçuşunu 2020 yılında gerçekleştirecek.

5- Suudi Arabistan, 25 Ekim’de Riyad’da düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimleri adlı etkinlikte Sophia’ya vatandaşlık verdiğini duyurdu. Hong Kong merkezli Hanson Robotics şirketi tarafından üretilen ve geçen ay Suudi Arabistan tarafından vatandaş kabul edilen Sophia, “gelecekte aile kurmak istediğini” söyledi. Eğer robot bir kızı olursa kendi ismini koyacağını anlatan Sophia, robotların da aile kurma hakkı olduğunu ifade etti.

6- Bitcoin ile birlikte onun altında olan ve gözden kaçan birçok coin türü var. EMC2 ya da Einsteinium da bunlardan biri. EMC2 yalnızca 1 yılda yüzde 201 bin değer kazandı.

7- Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Papillon adlı uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı. Google, daha sonra uygulamanın çalışma mantığını neredeyse birebir yansıtan Selfie-style Answers uygulamasını duyurdu.

8- Apple, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X, 12 Eylül Salı günü Apple Park kampüsündeki Steve Jobs Tiyatrosu’nda tanıttı. Etkinlikte Apple’ın iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın dışında Apple Watch Series ve 4K Apple TV’i de tanıtıldı. iPhone X’lerde Touch ID’nin yerini ise Face ID alıyor. Face ID; yüzdeki değişimleri algılayıp uyum sağlayabiliyor.

9- ABD, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 150 ülkede 300 binden fazla bilgisayarı etkileyen fidye yazılımı WannaCry’ın siber saldırılarından ‘Kuzey Kore’nin doğrudan sorumlu olduğunu’ söyledi.

10- Mayıs ayında Microsoft’un işletim sistemi Windows yüklü bilgisayarlara düzenlenen siber saldırıda bilgisayarlardaki veriler kilitlenip şifrelenmiş, verilerin yeniden yüklenebilmesi için de fidye talep edilmişti. Fidyelerin 300 ila 600 bin dolar değerindeki Bitcoin’lerle ödenmesi isteniyordu.

11- İnternet devi ve arama motoru Google, “dünyanın en değerli markaları” listesinde teknoloji devi Apple’ı geride bırakarak zirveye yükseldi.

12-Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX’in Falcon 9 roketi, 1969’da Neil Armstrong ve arkadaşlarını Ay’a taşıyan Saturn V roketinin fırlatıldığı Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39’dan uzaya fırlatıldı.

13- Bilim adamları, farelerden alınan kök hücreleri kullanarak dünyanın ilk suni embriyosunu üretti.

14- Amerikalı bilim adamları üç boyutlu (3D) yazıcı kullanarak işlevsel damar ağı oluşturmayı başardı.

15- ABD, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Ortadoğu ve Afrika’da 10’dan fazla ülkeden Amerika’ya yapılan uçuşlarda yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınmasını yasakladı. İngiliz hükümeti de Türkiye dahil 6 ülkeden doğrudan yapılan uçuşlarda, yolcuların bazı elektronik cihazları kabine almasının yasaklandığını duyurdu.

16- Bilim adamları, yaşlanmayla hücrede DNA onarımını engelleyen, dolayısıyla hücrenin kendini yenilemesine ve kanserle mücadelesine ket vuran bozulmayı önleyebilecek kritik bir moleküler bağlantı keşfetti.

17- 57 yaşındaki Amerikalı astronot Dr. Peggy Whitson, “uzayda en uzun süreli kalan Amerikalı” olarak tarihe geçti.

18- Bilim adamları, Samanyolu Galaksisi’nden 100 kat fazla hızlı yıldız üretebilen bir galaksi türü keşfetti.

19- Çin’de 800 yıldır kayıp Fugan Tapınağı, arkeolojik kazılarla bulundu. Çıngdu kentinde yapılan arkeolojik kazılarda, Fugan Tapınağı’nın yanı sıra 80 antik mezar, Budizm ile ilgili binden fazla tablet ve 500’e yakın heykel çıkarıldı.

20- Gök bilimciler, şimdiye kadar bilinen en sıcak gezegeni keşfetti. Dünya’dan yaklaşık 650 ışık yılı uzaklıktaki gezegenin yüzey sıcaklığının 4 bin 300 derece olduğu tespit edildi.

21- Çinli bilim adamları, kuantum teknolojisini kullanarak “hacklenemeyecek” bir küresel iletişim ağı geliştirdi.

22- Amerikalı bilim adamları, ortamdaki radyo sinyallerinden veya ışıktan elde ettiği birkaç mikrovatlık enerjiyi kullanan bataryasız cep telefonu icat etti.

23- Antarktika’daki Larsen C buz sahanlığından 5 bin 800 kilometrekarelik büyüklüğünde buz dağı koptu. Böylece Larcen C, hacminin yüzde 12’sini kaybetti.

24- Gök bilimciler, Güneş Sistemi dışında şu ana kadarki en küçük yıldızı keşfetti.

25- ABD’de bilim adamları, ilk defa insan embriyolarının DNA’sını “etkin” şekilde değiştirdi.

26- Astronomlar, Büyük Patlama’dan sonra 800 milyon yaşında 23 genç galaksiyi görüntüledi.

27- ABD’de 1918’den bu yana gerçekleşen ilk tam güneş tutulması, birçok eyalette milyonlarca kişi tarafından şenlik havasında izlendi.

28- NASA’nın Satürn keşif aracı Cassini, gezegenin atmosferine nihai dalışını yaparak 20 yıllık görevini tamamladı.

29- Bilim adamları, ışığa dayalı verileri ilk kez bir bilgisayar çipinde ses dalgaları olarak depolamayı başardı.

30- Güneş Sistemi’nde Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında daha önce eşine rastlanmamış, birbirlerinin yörüngesinde dönen iki gök cismi keşfedildi.

31- Çin’de dünyanın ilk “insansız deniz uçağı” (amfibik drone) üretildi.

32- Bilim adamları göbek bağından elde ettikleri damar içi kök hücre infüzyonuyla kalp yetmezliği hastalarında kalbin fonksiyonunu iyileştirmeyi başardı.

33- Oxford, Münster ve Exeter üniversitelerindeki bilim adamları, bilgiyi işleme ve saklamada beyin gibi hareket eden bilgisayar mikroçipleri geliştirdi.

34- Nobel Tıp Ödülü, biyolojik saat olarak da bilinen sirkadiyen ritmini kontrol eden moleküler mekanizmaları keşfeden Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young arasında paylaştırıldı.

35- Nobel Fizik Ödülü, yer çekimi dalgaları konusundaki çalışmaları ve keşifleri sebebiyle ABD’den Rainer Weiss, Barry Barish ve Kip Thorne adlı bilim adamlarına verildi

36- Yahoo, 2013’teki siber saldırıda yaklaşık 3 milyar kullanıcının hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini duyurdu.

37- Mars’ın Güneş rüzgarıyla etkileşim içine girerek bükülen görünmez bir manyetik kuyruğu olduğu keşfedildi.

38- Meksika’daki Büyük Milimetre Teleskobu, evrendeki en eski gök formlarından biri olan, 12,8 milyar yıllık galaksiyi kayda aldı.

39- Mikroblog uygulaması Twitter, tekil paylaşımlardaki 140 karakter sınırını, 280 karaktere çıkardı.

40- Çin’de yapılan arkeolojik kazılarda en az 2 bin yıllık banyo ortaya çıkarıldı.

41- Çin’de “Bekarlar Günü” olarak kutlanan 11 Kasım’da alışveriş çılgınları, 24 saatte yaptıkları 25,3 milyar dolarlık alışverişle yeni bir dünya rekoru kırdı.

42- Amerikan Mattel firması, ABD’yi olimpiyatlarda temsil eden ilk başörtülü sporcu İbtihaj Muhammad’i model alan bebek üretti.

43- Tesla firması ilk elektrikli tırını tanıttı. Üretimine 2019 yılında başlanacak tır, şarj edildikten sonra 804 kilometre yol gidebiliyor.

44- Amerikan pil ve elektrikli araç üreticisi Tesla, Güney Avustralya’da “dünyanın en büyük lityum iyon pilinin” yapımını tamamladı.

45- ABD’li teknoloji devi Apple’ın Paris’teki mağazasını üç saat boyunca işgal eden protestocular “Vergini öde!” sloganlarıyla şirketin Avrupa ülkelerinde vergiden kaçınmak için yaptığı düzenlemeleri eleştirdi.

46- Sanal para birimi Bitcoin’in değeri 19 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı.

47- Dünyanın en güzel araba tamircisi olarak anılan Woods’un sosyal medyadaki takipçi sayısı hızla artıyor.

ABD’de yaşayan model Malorie Woods, tamircilikle uğraşıyor.

 

Güzelliği nedeniyle “dünyanın en seksi araba tamircisi” olarak anılan Woods’un sosyal medyada binlerce takipçisi var.

ABD’li Malorie Woods, bir model için pek de alışılmış olmayan bir işi yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.