Samsung, Avrupa’da küçülmeye gidiyor!

Hatırlarsak geçtiğimiz saatlerde sizlerle Sony’nin bir yeniden yapılanma hazırlığında olduğu haberini paylaşmıştık. İşte şimdi benzer bir gelişme de dünyanın bir numaralı cep telefonu üreticisi olan Samsung’tan geldi. Önce Sony’yi yeniden bir hatırlatalım ardından da şimdiki haberimizi aktaralım:
Androidworld’ün aktardığı gelişmeye göre Samsung 150 avro altındaki akıllı telefonları ile kapaklı form yapısına sahip modellerini Hollanda’da satmama kararı aldı. Yani diğer bir ifade ile giriş segmenti modelleri artık satmayacağını söyleyebiliriz. Bu baltalamadan etkilenecek başat seriler ise J ile E serileri olacak. Mevcut stokların tüketilmesiyle birlikte bu tür modeller artık satılmayacak. Daha da önemlisi ise benzer kararı büyük ihtimalle diğer Avrupa ülkelerinde de uygulayacak oluşu.
Henüz diğer ülkelerden konuya ilişkin bir doğrulama gelmediğinden kesin bir şey demek güç ancak tahminimizce Samsung’un bu kararının gelişmiş Avrupa ülkelerine yönelik olacağı. Ki bu da Benelüks bölgesi ve İskandinavya başta olmak üzere Batı ve Kuzey Avrupa demek. Orta Avrupa’da ise bu tür bir şey yapacağını sanmıyoruz açıkçası. Ya da en azından tamamıyla kaldırmaz. Bu hamlenin amacı tahmin edeceğimiz gibi zaten hali vakti yerinde olan bu ülkelerdeki tüketicileri olabildiğince Galaxy S ve Note serilerine yönlendirmek.
Daha önce de paylaştığımız üzere, Samsung özellikle son bir yıldır Çinli rakiplerinin baskısını giderek arttırması neticesinde akıllı telefon satışlarında durgunluk yaşamaya başladı. Çin ile fiyat/performansa oynayarak başa çıkması imkansız olduğu için de premium tasarıma kaymaya başladı. Ki Edge serisi de bu anlayışın ürünü zaten. Haliyle gelişmiş ülkelerde giriş seviyesi modeller hem çok satılmadığı için sırtında kambur oluşturuyor hem de daha da önemlisi bu modeller zaten öyle aman aman bir kar bırakmıyor.
Velhasıl mevcut koşulları göz önüne aldığımızda Samsung’un (zaten beklediğimiz bir gelişme olan) bu kararının oldukça mantıklı olduğunu söylemek mümkün. Eğer bu tür konulara meraklıysanız aşağıdaki analizimize de göz atmanızda fayda var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.