Rusya’dan FIFA 17 İçin Yasaklama Mı Geliyor?

Yasaklardan bilgisayar oyunları da nasibini almaya başlıyor. Şu ana kadar pek çok oyunun pek çok ülkede yasaklanma talebini duyduk. Bir yasak da ilginç bir şekilde Rusya’da FIFA 17 için gelebilir. 

Rus hükümeti, günümüzdeki teknolojinin büyük bir kısmı ile sorun yaşıyor. Bir YouTube yayımcısı Pokémon Go oynamaktan dolayı tutuklanmış ve Microsoft Outlook bir Amerikan aracı olmasından dolayı hükümet bilgisayarlarından yasaklanmış durumda. Ayrıca St. Petersburg’dan LinkedIn’e girmeniz pek mümkün değil.

Bu hafta da Electronic Arts, Rus Parlamentosunun bazı üyelerinin hedefi olmuş durumda. Bazı üyeler, popüler futbol markasının Birleşik Krallık tabanlı LGBT hakları grubu ile bağlı bir promosyon yapmasının ardından hükümetin iletişim kontrol ajansından FIFA 17’nin engellenmesini istediler.

Tahmin edilebileceği gibi FIFA 17’nin İngiliz Premier Ligi ile pek çok bağı bulunmakta ancak The Guardian’ın belirttiği üzere, Rusya’nın parlamentosunun oyun ile asıl sıkıntısı, EA’in Gökkuşağı Deseni kampanyasına desteğinden kaynaklanmakta. Firma, LGBT hakları grubu Stonewall ile ortaklık kurarak, Birleşik Krallık’taki maçlarda homofobi ve transfobi ile mücadele etme kararını almıştı. EA’in bu kampanyadaki görevi, FIFA 17 oyuncularının oyun içi takımlarına giydirebildikleri gökkuşağı renkli formaları içermekte. Her ne kadar bu bağlantı Kasım ayında sona ermiş olsa da, parlamento üyeleri, oyunun, “çocukların sağlığına ve gelişimine zararlı olabileceği” sebebiyle geleneksel olmayan ilişkilerin reklamını yasaklayan 2013 yılındaki kanuna aykırı olduğunu söylemekte.

Üyeler, tüketici koruma ve iletişim kontrolü ajanslarının oyunu inceleyerek, oyunun Rusya’da dağıtımının engellenip engellenmemesine karar vermesini veya geliştirici EA Canada’dan oyunun yaş sınırını değiştirmesini istiyor. Ya da kodun bir kısmının değiştirilmesi de öneriler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.