Müzik uygulamaları, internet kotanızı ne kadar yer?

Müzik tutkunları için internet en iyi kaynaklardan biridir. İnternet ortamından müzik dinlemek içinde her geçen gün var olan müzik uygulamalarına bir yenisi ekleniyor. Ancak bu uygulamaların internet kotanızdan hatırı sayılır bir bölümünü yediğini unutmamalısınız.

Müzik akış hizmetlerinin aylık kotanızdan ne kadar veri tükettiğini hiç merak ettiniz mi? Aylık veri limitinizi zamanından önce aşmak, sinir bozucu bir şey. Müzik uygulamanız ise bu konuda sorumlu tutulabilir. Peki hangi uygulama, ne kadar veri kullanıyor?

Kullanılan veri miktarı, seçtiğiniz müzik kalitesi seviyesine göre değişiyor. Beats Music, Spotify ve Google Play Music en yüksek 320kbps hızına izin veriyor. Çoğu parçanın 320kbps ile sunulduğunu, ancak bazılarının kalitesinin daha düşük olduğunu söylemek gerekiyor.

Pandora, 320kbps akış sunmayan tek büyük müzik hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Mobilde ise en yüksek 64kbps hıza ulaşabiliyorsunuz. Spotify, normal kalitede 96kbps, yüksek kalitede 160kbps, “extreme” seçeneğinde ise 320kbps veri tüketiyor. Beats Music, standart kalitede 64kbps, yüksek kalitede ise 320kbps hıza ulaşıyor.

Peki tüm bunlar, veri planınızı nasıl etkiliyor? 320kbps, bir dakikalık video için 2.40MB, saatte 115.2MB anlamına geliyor. Yani günde 8 saat müzik dinlerseniz, yaklaşık 1GB veri tüketebilirsiniz. Yani aylık kotanız 2GB ise, günde 1 saat müzik dinlediğinizde ayın yarısına gelmeden kotanızın tükeneceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.