MSI Z170A XPower Gaming Titanium

Intel’in 6’ıncı nesil işlemcileriyle beraber güncellenen soketler, kullanıcıları yeni anakart ihtiyacına itiyor. Skylake platformunda geçmeyi düşünen kullanıcıların elbette anakartlarını değiştirmeleri gerekiyor. Son dönemde yeni platforma dayalı anakartlar elimize geçmeye başladı ve biz de mümkün mertebe bunları incelemeye ve edindiğimiz izlenimlerimizi sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bugün inceleyeceğimiz modelse, MSI’ın Z170A platformlu XPower Gaming Titanium Edition anakartı.

Güçlü tasarım

MSI, gerçekten de ekran kartı tarafında olduğu kadar anakart kısmında da iyi işler çıkartıyor. Bunu hem kullandığı dayanıklı materyalleri hem yazılım desteği hem de özgün tasarımla ortaya koyan MSI, Titanium Edition’la da gerçekten de çok şık bir tasarıma imza atmış. Tamamı gümüş renkle kaplı bir anakartla karşımıza çıkan XPower Gaming Titanium Edition, ayrıca hızaşırtmacılara özel konumlanan OC Dashboard ile de dikkat çekici duruyor.

XPower Gaming Titanium Edition, Intel’in Z170 yongasetini kullanıyor. Buna göre 6’ıncı nesil LGA1151 soketli işlemcileri bu anakarta konumlandırabiliyorsunuz. Bizim de incelememizde Skylake Intel Core i3, i5 ve i7 işlemcilerinden i7-6700K 4.00 GHz ile inceleme fırsatı bulduğumuz anakart, üzerinde 4 adet DDR4 slotu bulunduruyor. Bu bellek slotlarıyla totalde 64 GB kapasiteye değin destek verebilen anakartta bizim de, totalde 16 GB’lık Kingston HyperX Fury DDR4 RAM’leri kullandığımızı belirtelim.

Üst düzey özellikler

PCI Express slotlarına baktığımızda, burada MSI’ın PCI slotlarını Steel Armor ile güçlendirdiğini görüyoruz. PCB üzerinde daha fazla lehim noktası ile PCI’ı güçlendiren Steel Armor, ayrıca yuvanın zarar görmesini de engelliyor. Güçlendirilmiş tasarımı zaten kartın geneli için söyleyebiliriz. Zira MSI, PCB’yi baştanbaşa sağlam parçalarla donatmış. Military Class 5sınıfındaki bileşenler böylece hem uzun kullanıma karşı dayanıklı hem de hızaşırtmalara karşı. Üst düzey hızaşırtmalarda dahi sistemin kararlı çalışmasını sağlayan bu bileşenler ve ayrıca kart üzerinde yer alan OC Dashboard ile overclock için altyapıyı sağlamış MSI. OC Dashboard ile BIOS veya MSI Gaming App’e gerek kalmadan direkt olarak anakart üzerinden hızaşırtmak mümkün.

Kartın arka bağlantılarına baktığımızda, burada da zengin seçenekler sunulduğunu görüyoruz. USB 3.1 bağlantı noktalarının unutulmadığı anakartta, ayrıca iki HDMI bağlantısı, 7.1 kanal HD ses çıkışı, DisplayPort noktası ve Intel’in eSporlar için optimize edilen i219 LAN bağlantısını arka kısımda bulunduruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.