Meclis, Siber Saldırılara Karşı Korumada

Güvenlik amacı ile siber saldırılardan TBMM’de nasibini almasın diye önlemler artıyor. Meclis siber saldırılar için önlemleri artırdı.

Meclis’i hackerlara karşı bundan sonra “FireWall” (Ateş duvarı) cihazı koruyacak. Drone ve insansız hava araçlarına karşı anti drone sistemini devreye sokan TBMM’de, normal dışı hareketlerin takibi ve denetimi için İleri Seviye Tehdit Analiz Sistemi de kuruldu…

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde bombaların hedefi olan TBMM’de güvenlik tedbirleri alarm düzeyine çıkarıldı. Benzer olası tehditlere karşı TBMM’nin bilgi ve iletişim sistemi korumaya alındı. Milletvekillerinin anlık iletişimi için hiçbir saldırının etkilemeyeceği ücretsiz bir haberleşme ağı oluşturuldu. Geçtiğimiz aylarda terör olaylarında kullanılan drone ve insansız hava araçlarına karşı anti drone sistemine geçen TBMM’de normal dışı hareketlerin takibi ve denetimi için İleri Seviye Tehdit Analiz Sistemi’ne geçildi. Güvenlik tedbirlerini artırmak amacıyla alınan önlemler çerçevesinde güçlü şifre uygulamasına da geçildi. 9 bin 237 son kullanıcı şifresi yenilendi, 1 milyon 583 bin 377 kullanıcı bilgisi güncellendi. TBMM Külliyesi içinde kullanılan tüm kurum kimlik kartları şifrelenerek güvenlik seviyesi yükseltildi. Genel Kurul ve Ana Bina ağ erişim altyapısının yenilenmesi kapsamında Ana bina omurga ve kenar anahtarlama cihazları değiştirildi, sistem sürekliliği sağlandı. TBMM ile Ek Hizmet Binası arasında kullanılan hat yerine dört kat daha hızlı iletişim altyapısına sahip Radyolink sistemi devreye alındı.

SKYPE For Busines

Hiçbir saldırının etkilemeyeceği ücretsiz haberleşme ağı olan “SKYPE for busines” kullanıma açıldı. TBMM Bilgi Teknolojileri sistemlerinin 7 gün 24 saat izlenebilmesi ve Genel Kurul sistemlerinin acil durumlarda açılarak hizmet vermesi için Sistem İzleme ve Teknik Destek Merkezi de kuruldu. 2018’le birlikte yeni önlemler de hayata geçecek. Bu çerçevede, ziyaretçi araçları ve ticari taksiler TBMM kampüsü içine alınmayacak. TBMM Külliyesi bahçesine giren Bakan koruma araçlarına sayı sınırlaması getirilecek. TBMM personeli içinse ring araçları kullanıma sunulacak.

Hacker’lar önlem aldı

TBMM, bilgisayar sistemlerine yönelik olası siber saldırılara karşı önlemleri artırma kararı aldı. Geçtiğimiz aylarda TBMM’yi siber saldırılara karşı korumak amacıyla 22 hacker istihdam eden TBMM, Meclis’in savunma sistemlerini de geliştirdi. Bu çerçevede, Siber Güvenlik Firewall (ateş duvarı) cihazı ve altyapıları iyileştirilerek yenilendi. TBMM’ye yakın tüm kablosuz ağlar firewall sayesinde sonlandırıldı. Birimler arası veri iletişimi daha güvenli hale getirildi. İşte o önlemler:

  • Firewall ve aktif dizinler arasındaki entegrasyon ile kullanıcı bazlı kayıt yapılması sağlandı.
  • Bilgi ve veri güvenliği odaklı olarak yüksek güvenlik seviyesi ve Ağ Giriş Kontrol Sistemi devreye alındı.
  • TBMM’de misafirlere sunulan kablosuz internet hizmetinin güvenliği artırıldı.
  • Bu çerçevede misafir kablosuz ağ SMS Doğrulama Sistemi kuruldu.
  • Veri güvenliği için güvenlik cihaz ve E-Posta Güvenlik Ağ Geçit Yazılımı, Web Güvenlik Ağ Geçit Cihazı, Anti-Virüs yazılımının yenilenmesi, İleri Seviye Zararlı Yazılım Tespit Cihazı, Güvenlik Bilgi ve Olay Yönetim Yazılımı gibi yazılımlar temin edilerek kullanılmaya başlandı.
  • TBMM web sitesi ve iç portal erişim güvenliğinin sağlanabilmesi için güvenli SSL bağlantı entegrasyonları yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.