Kırmızı Gözün Sebebi Ne?

Bazen çok güzel bir fotoğraf çektiğinizi düşündüğünüzde kırmızı göz olayı başınıza gelmiştir. Çek miş olduğunuz mükemmel fotoğraf karelerini mahvedebilecek kırmızı göz sebebi ne ve neden kaynaklanıyor; ne yapılmalıdır?

kirmizi_goz_sebebi

O harika kareyi müthiş bir zamanlamayla çekmeyi başardınız. Fakat çektiğiniz fotoğrafa dikkatli baktığınızda size doğru bakan ve kıpkırmızı halde parıldayan bir çift gözden gözlerinizi ayıramıyor musunuz? Peki ama böylesine kötü bir sürpriz neden kaynaklanıyor; ne yapabiliriz?

Kırmızı göz etkisi, aslında göz bebeklerinin genişlemesiyle ilgili bir durum.Etrafınızdaki ışıklandırma oldukça sınırlıyken, iristeki kaslar gözbebeklerinizin daha çok ışık alması için onları genişletiyor, böylece karanlıkta da etrafınızı görebiliyorsunuz. Fotoğraflarda gözlerinizin kırmızı çıkmasının nedeni ise, genellikle bu fotoğrafı karanlık bir ortamda çekmenizle ilgili.

Böyle bir ortamdayken ani ve parlak bir kamera flaşı sayesinde bütün bu ışık, iris kaslarınız daha harekete geçmeden gözlerinizde parıldıyor. Bu ışığın bir kısmı gözünüzün arkasındaki kan damarları tarafından yansıtılıyor ve bu da o fotoğrafı mahvedebilecek bir kırmızı göz efektiyle sonuçlanıyor.

Bazı kameralar bu durumu engellemek ve gözlerinizi ışığa alıştırmak için fotoğrafı çekmeden önce birkaç flaş kullanıyor. Ayrıca bir fotoğraf çekmeden önce bulunduğunuz ortamı aydınlatmanızda ya da aksi durumlarda doğrudan kamera lensine bakılmamasını sağlamanızda yarar var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.