Kingston HyperX Savage DDR4

Yeni nesil masaüstü platformlarla beraber RAM’lerde de bir güncelleme gördük son dönemde. Takip edenler bilirler: Bir süredir elimize DDR4 türünde bellekler arka arkaya geliyor, biz de her birine test sistemimizde yer veriyoruz. Özellikle RAM konusunda Türkiye pazarını büyük ölçüde elinde tutan Kingston, kısa bir süre önce HyperX Fury DDR4 RAM’leriyle ofisimize konuk olmuştu. Bu defa da ailenin agresif oyuncusu Savage DDR4’leri geldi. Şimdi Kingston’ın bu RAM’lerini test sistemimize takalım ve bize sunduklarına bakalım…

Yeni platformr

HyperX Savage DDR4, düşük profile sahip bir RAM kiti. Ancak kitin detaylarına geçmeden DDR4 RAM’e ve bu kitin uyumlu olduğu platformları bir gözden geçirmekte fayda var. Biz kiti X99’lu platformumuzda denedik.LGA2011-v3 s soket yapısına sahip olan bu anakartın yanı sıra özellikle son dönemin yeni platformu olan Z170, yani Skylake işlemcileri destekleyen LGA 1151 soket yapısındaki anaakartlarla uyumlu olan Savage DDR4, ayrıca H170, B150 ve H110 platformlarına da destek veriyor.  Yani bu platformlar dışında bir anakartınız varsa, DDR4’leri kullanmak için yeni nesil bir anakarta geçiş yapmanız gerekecek.

Savage DDR4, daha önce incelediğimiz Fury DDR4 gibi düşük profile sahip bir RAM kiti. Özellikle Predator ailesiyle daha yüksek profilli RAM’ler sunan Kingston, kasa içini ferah tutmak isteyenler için Savage DDR4’te düşük profil sunmuş. Elbette bizimki gibi bir uzay sisteminiz varsa, RAM profili dert olmaktan çıkıyor. Ancak sistemini kasayla çalıştıran kullanıcıların tercihi daha çok düşük profilden yana oluyor.

HyperX’ten alıştığımız siyah PCB’yle gelen kit, elimizdeki modeliyle ikili set olarak bulunuyor. Bunlardan her biri 8 GB olarak, toplamda 16 GB’lık kit olan Savage DDR4’ün bu modelinin yanında elbette farklı kapasite seçenekli kitler de mevcut. Hatta öyle ki, Savage DDR4’ün 8’li ve totalde 128 GB sunan kit seçeneği de bulunuyor. Yeni nesil anakartlarda totalde 8 adet RAM slotu bulunduğunu düşündüğümüzde, bu kadar RAM’i bir arada kullanmak mümkün oluyor.

Performans

Her ne kadar HyperX’in 128 GB’lık RAM kiti işin biraz fantezisi olsa da, elimizde bulunan 16 GB ve 32 GB’lık kitler özellikle iyi bir oyun sistemi toplamak isteyenler için yeterli olacaktır. Test detaylarına geçmeden önce sizlerle Savage DDR4’lere yer verdiğimiz test sistemimizi de paylaşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.