iPhone Şifresi 100 Dolara Kırılabilir Mi?

Güvenlikleri ile bilinen iPhone telefonlarının şifresini kırmak konusundaki tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Bu konuda  FBI dahi uzun uğraşlar vermek durumunda kalmıştı. iPhone şiresini kırmak için Cambridge Üniversitesi’nden gelen haberler, artık iPhone şifresi kırmak mümkün olduğunu gösteriyor.

iphone_sifresi_kirmak

iPhone’lardaki kilit kodunun kırılması uzun dönemlerden beridir hackerların ilgisini çeken bir konu. Çeşitli işletim sistemi buglarıyla dönem dönem kısmi olarak şifreyi devre dışı bırakabilmek mümkün olsa dahi, tam anlamıyla hacklenememişti.

Geçtiğimiz dönemlerde Apple ve FBI arasında yaşanan gerginlik bile iPhone şifresini kırabilmekle alakalıydı.

Cambridge Üniversitesi’nde  güvenlik araştırmacısı olarak görev yapan Sergei Skorobogatov, iPhone kilidini sadece 100 $ maliyetle kırabildiğini açıkladı.

Cihazın NAND belleklerine yapılan bir müdahale sonucunda, iPhone’daki şifre deneme limitini ortana kaldıran Sergei, bu sayede sınırsız deneme hakkına sahip oluyor ve doğru şifre kombinasyonunu bulması en fazla 1 gün sürüyor.

Yöntem sadece iPhone 6’ya kadar olan iPhone cihazlarda işe yarıyor olması nedeniyle geç keşfedilmiş bir açık olarak nitelendiriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir