iOS ve Android’de Dev Açık

 

Piyasada Android için de iOS için de hackerların birçok açık bulduğu, değişik yöntemlerle cihazlarımıza erişim sağlayabilecekleri ve saldırabilecekleri söyleniyor. Ancak bunlardan ne kadarı doğru veya ne kadarı bizlere kadar ulaşabiliyor tartışılır.

 

Bu sefer de Fransa merkezli olan ANSSI güvenlik organizasyonu, Androidve iOS cihazlardaki mikrofonları hedef alan radyo dalgaları ile erişim sağlama şeklini ortaya çıkarmış. Örneğin iOS cihazınızda Siri kullanırken, sesli komutlar sırasında hacker hedefi olunabileceği, açığa maruz kalınabileceği söylenmiş.

Sessiz ve fark edilemez olan bu dalgalar Android cihazlarda Google Now’da olduğu gibi Siri’de de ses komutlarıyla devreye giriyor. O andan sonra hacker size istediği komutu ve mesajı, uygulamayı, link gibi yönlendirmeleri gönderebiliyor. Hatta cüzdan uygulamalarından bilgilere dahi erişebiliyor.

Bir kez daha söylemekte fayda var bu fazlasıyla karışık bir yöntem ve birçoğumuz için kesinlik içermiyor. Ancak böyle bir açığın olduğunu kabul etmiş olacaklar ki iOS kullanıcılarına Siri’yi kilit ekranındayken kapatmalarını önermişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.