Google Cloud Vision ile duyguları tespit işine başlıyor

Google bu kadar da olmaz dedirten bir uygulamayı Cloud Vision ile getirecek gibi görünüyor. Buna göre artık bir fotoğraftaki yüzlerin o an ne hissettiklerini bile anlaşılabilir olacak ve Cloud Vision bunu yapacak. 

Google, yeni bulut tabanlı uygulama programı arayüzü için bir beta sürümü yayınladı. Tek bir karede yer alan yüzleri, işaretleri, tabelaları, objeleri, metinleri ve hatta harekeleri bile tanımlayabilen Google Cloud Vision API, gücünü büyük oranda Google’ın rakipsiz arama motoru teknolojisinden alıyor. Uygulama sayesinde geliştiriciler ve kullanıcılar bir dizi kriter kullanarak fotoğrafları sınıflandırabiliyor.

google_cloud_vision

Bir resimdeki nesneleri, bir işaret levhasındaki metinden bir tabaktaki yiyeceklere ve bir kalabalıktaki yüzlere kadar ayrıntılı bir biçimde seçebilen Vision API ayrıca uygunsuz içerikler barındıran görselleri belirlemekte de kullanılabiliyor. Görsellerin konularına göre de sınıflandırılabileceği bu arayüz Google’ın SafeSearch teknolojisinden yararlanıyor.

Söz konusu API’ın sahip olduğu beceriler arasında en çarpıcı olanı ise hiç kuşkusuz, belirli duyguları gösteren görüntüleri bulmasını sağlayacak biçimde yüz özelliklerini tanımlayabilmesi. Bu da Google’ın bu bulut plarformunun artık teknik olarak herhangi bir nesneyi tanımlamasının yanında sevinç ve korku gibi duyguları da tanıması anlamına geliyor.

Google Cloud Vision API geliştiricilerin kullanımına açılmış durumda. Aylık olarak her bir özelliğin ilk 1.000 defalık kullanımı ücretsiz. Daha fazlasını talep edenler de kullanımlarına göre her bir özellik başına ayda 0.60 ile 5 dolar arasında bir ücret ödeyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.