Facebook Videoları Artık 4K

Dünya’nın en çok tercih edilen sosyal ağı Facebook, aynı zamanda en çok video izlenilen platformlarından biri sayılır. Facebook bu izlenen videolarda artık 4K özelliğine geçti.

Facebook, platform içerisinde artık 4K çözünürlükte videoların da izlenebileceğini bildirdi. Uzun süredir kullanıcıların beklediği bu özelliğin yavaş yavaş tüm destekleyen videolar için aktif olacağı belirtildi.

Facebook’ta 4K video standardı nedir?

Günümüzde oldukça kolay bir şekilde kaydedilmeye başlanan 4K çözünürlükteki videoları Facebook üzerinden paylaşamıyor olmak kullanıcıları uzun süredir rahatsız ediyordu. Artık amiral gemisi olarak adlandırılan akıllı telefonların neredeyse hepsi tarafından 4K video kaydedilebildiğini düşündüğümüzde, kullanıcıları yani kendimizi de suçlamamamız gerektiği ortada.

Muhtemelen geç olsun, güç olmasın düşüncesiyle hareket eden şirket, altyapı testlerini tamamlayarak artık 2160p UHD-1 Ultra-High-Definision Television standardında videoların izlenebilmesine olanak tanıyacak.

Şu anda yalnızca bazı sayfaların ve profillerin 4K videolar paylaşabilmesine ve izleyebilmesine olanak tanıyan şirket, yavaş yavaş testlerinin sonuna gelindiğini de bildirmiş durumda. YouTube’un 2010 yılında 4K video testlerine başladığını düşünecek olursak, firmanın bu konuda gerçek anlamda geç kaldığını söylememiz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.