Facebook Fotolarında Etiketlenmeden Bildirim

Facebook, yeniliklerine foto uygulamalarını da ekliyor. Artık etiketlenmemiş olsanız da yayınlanan bir fotoğrafta varsanız size bildirim gelecek.

Facebook artık etiketlenmemiş olsanız da fotoğraflarda olup olmadığınızı öğrenmenize izin veriyor. Eğer sürekli birilerine benzetildiği için sorun yaşayanlardansanız, Facebook’un size bildirim yağdırmasına hazır olun.

Tabi bu, Facebook’un yeni özelliği için sadece en kötü senaryo durumu. Özellik, içinde sizin bulunduğunuz bir fotoğraf yüklendiğinde size otomatik olarak bildirim gönderiyor. Tahmin edeceğiniz üzere, bu özelliği kullanmaya mecbur değilsiniz, yani istediğinizde kapayabiliyorsunuz. Bu teknolojiyi mümkün kılan şey, yüz tanıma yazılımlarının çok ileri seviyelere ulaşmaya başlaması.

Bunun yanında, özellik muhtemelen kapamasanız da çok rahatsız edici olmayacak, çünkü Facebook’un açıkladığına göre bildirim sadece “fotoğrafın hedef kitlesinde” iseniz gelecek. Bu da muhtemelen bildirimi almak için fotoğrafı paylaşanın arkadaşı olmanız, veya arkadaşının arkadaşı olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Aslında çok da yeni bir özellik sayılmaz, çünkü Facebook’un söylediğine göre temelinde aynı teknoloji yatıyor. “Size fotoğraflarınızda etiketlemeniz için tavsiye isimler gösteren aynı teknolojiyi kullanıyor.”

Yeni özelliğin bir amacı da sizi taklit eden kişileri daha kolay yakalayabilmeniz. Örneğin birisi profil fotoğrafı olarak sizin fotoğrafınızı kullanıyorsa, bu özellik sayesinde onu da daha kolay yakalayabileceksiniz. Aynı şekilde, biri istemediğiniz şekilde profilinde sizin fotoğrafınızı paylaşırsa, bundan da daha kolay haberiniz olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.