Excel’de Video Oynatıcısı Yazıldı

Can sıkıntısı bir programcıya Excel‘de bir video oynatıcı yazdırdı. Pek çok kişinin olmaz dediği bu sıra dışı özellik ile herkesi şaşırtmayı da başardı.

Kurumsal bir bilgisayara kilitlisiniz ve işinizi bitirseniz bile onunla yapabilecekleriniz, son derece kısıtlı. Mayın Tarlası iyi bir seçenek olabilir, ancak bir programcı, can sıkıntısını Excel’de bir video oynatıcı yazarak giderdi.

Reddit’deki konu başlığına göre AyrA_ch takma isimli programcı, Windows Media Player’ın engelli olduğu bilgisayarında Microsoft Excel’in dahili Visual Basic ve Macro desteğini kullanarak bir medya yürütücü geliştirdi. Programcının geliştirdiği video oynatıcısı, duraklatma, ileri ve geri atlama gibi işlevleri de destekliyor. Filmin neresinde olduğunuzu ise bir pasta grafiği üzerinde görüyorsunuz.

Excel belgesinin mpeg ve temel AVI dosyalarını çalabildiği, diğer formatların sistemde yüklü codec’lere bağlı olarak yürütülebildiği söyleniyor. Sanırız programcının yeteneklerini ve yaratıcılığını çıkardığı bu müthiş iş için tebrik etmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.