Excel hakkında merak edilenler

Bir hesap tablosu (spreadsheet) programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır.
Excel ile, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilirsiniz.

Neden “Office” adı verilmiştir?

Evde belge oluşturma ve elektronik tablo yazılımının neden “Office” (Türkçe Ofis) adı verilen bir yazılım paketinin parçası olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bunun geçmişe dayanan bir nedeni vardır. Önceleri, belge oluşturma ve elektronik tablo yazılımı öncelikle iş için kullanılırdı. Yazılım iş yazılımı paketi olarak birleştirilmişti; bu nedenle “Office” adı verilmişti. O zamandan beri, kişisel bilgisayarın evlerde de yaygınlaştı, ancak belge oluşturma ve elektronik tablo yazılımını birleştiren yazılım paketine “Office” adı verilmeye devam edildi.

Excel hakkında merak edilenler

Excel’de sütun harfleri A ile başlar XFD ile biter. Bu da 16.384 adet sütun demektir.
Satır numaraları 1′den başlar ve 1.048.576 ‘e kadar sürer. Yani bir Excel sayfasında 17.179.869.184 adet hücre vardır.
Hayatımızın Pi sayısının içindeki rakamlarda gizli olduğu gibi, sadece bir Excel sayfasında işletmenizin tüm; gelir-gideri, stok takibini, cari hesaplarını tutabilirsiniz.
Seçili hücre Etkin Hücre (Aktif Hücre) olarak adlandırılır.
Bir aralık seçtiğiniz de ilk hücresinin için boş olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni seçimin o hücreden başladığını görmeniz içindir.
Bir hücreye tıkladığınızda, aktif hücrenin adresini Ad Kutusunda görürsünüz.
Bir hücreyi seçtiğinizde, satır numarası ve sütun harfinin koyu renkte olduğunu görürsünüz. Bu hangi sütun ve satırı seçtiğinizi kolay görmenizi sağlamak içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.