Etkili bir sunu oluşturmak ve sunmak için ipuçları

Disk arızaları, yazılım sürümlerinin eşleşmemesi, yetersiz disk alanı, düşük bellek ve diğer birçok etmen sunuya zarar verebilir.

Sununuzu yapmayı planladığınız bilgisayar size ait değilse, CD’den sunum yapmak zorunda kalmamak için yeterli disk alanı bulunduğundan emin olun.

Ekran koruyucuları kapatın ve Microsoft Office PowerPoint de içinde olmak üzere gerek duyduğunuz yazılımın uygun dosya ve sürümlerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Dosyaları CD veya ağ sürücüsüne kopyalarken ve sunu konumunuza taşırken tüm dosyaların dikkate alındığından emin olmak için, Sunuyu CD, ağ veya yerel disk sürücüsüne kopyalama konusuna bakın.

Projektörün çözünürlük sunuyu oluşturduğunuz bilgisayarın çözünürlüğü ile aynı olduğunu doğrulayın.

Çözünürlük değerleri eşleşmiyorsa, slaytlarınız kırpılabilir veya diğer görüntü sorunları oluşabilir.

Ekran koruyucunuzu kapatın.

Dinleyicilerinizin sununuzun içeriğine odaklanmasını sağlayın.

Gerçek sunumu yapmadan önce, bir projeksiyon ekranında tüm renkleri denetleyin.

Renkler, monitörünüzde göründüğünden farklı şekilde yansıtılabilir.

Dinleyicilerinizden soruları sona bırakmalarını isteyin.

Sorular, insanların konunuzla ve sunu becerilerinizle ilgilendiklerinin benzersiz bir göstergesidir. Bununlar birlikte, bu soruları sununun sonuna bırakırsanız, malzemenizin üzerinden kesintiye uğramadan geçebilirsiniz. Ayrıca, erken sorulmuş soruların yanıtları, çoğunla izleyen slaytlar ve açıklamalarda bulunur.

İşaretçiyi farkında olmadan hareket ettirmekten kaçının.

İşaretçiyi kullanmadığınız zamanlarda elinizi fareden çekin. Bu, işaretçiyi farkında olmadan oynatmanızı önlemeye yardımcı olur; aksi bir durum dikkati dağıtıcı olabilir.

Sunuyu okumayın.

Madde işaretlerine bakarak konuşabilmek için sunuyla pratik yapın. Sunudaki metinler, dinleyiciye tam mesajı aktarmaktan çok sunuyu yapan kişi için bir ipucu niteliğinde olmalıdır.

Zaman sınırlamasına uyun.

Sununuz için belirli bir süre planlarsanız, bu süreyi aşmayın. Zaman sınırı yoksa, kişilerin ilgilerini kaybetmediğinden emin olmak için, süreyi uzatmak yerine kısa tutmaya çalışın.

Dinleyicinizin davranışını izleyin.

Yaptığınız her sunuda dinleyicinizin davranışını izleyin. İnsanların slaytlarınıza odaklandığını gözlemlerseniz, slaytlar çok fazla veri içeriyor veya başka bir şekilde kafa karıştırıyor ya da dikkati dağıtıyor olabilir. Gelecekteki sunularınızı geliştirmek için her sununuzda öğrendiğiniz bilgilerden yararlanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.