Etkileyici Çizgiler

Eğer bilgisayarlarla, özellikle grafiklerle az çok ilgiliyseniz Apple firmasının Mac ürünlerini duymuşsunuzdur. Hani şu beyaz etkileyici şeyler. Bir de onların göz alıcı mavi bir masaüstü grafiği vardır. Çok etkileyici…

O grafiğin nasıl yapıldığı hakkında bir fikriniz var mı? Sanırım ben onu nasıl yapacağımı biliyorum. Ancak şimdi onu yapmayacağım. Sadece tekniğini göstereceğim. Hepsi bu. Onu zaten Apple yapmış değil mi ama :)

Şimdi en sevdiğimiz grafik editörümüz olan Macromedia Fireworks’ü açıyoruz. Çalışma sahanızı istediğiniz boyutta ayarlayabilirsiniz. Ama biraz geniş olmasında yarar var. Bundan dolayı ben 500px*500px çalışma alanı oluşturdum.

etkileyici_cizgiler_1.gif

Şimdi ise Vector panelinden Pen Tool (Kalem Aracı) seçelim.

etkileyici_cizgiler_2.gif

Bu kısım tamamen bize kalmış. Burada ben doğaçlama yapacağım. Kafama göre takılacağım. Ama şunu tavsiye edebilirim: kıvrımlar çok etkileyici oluyor. Fazlası da abartılı!

Bu aracı kullanırken bir tiyo vereyim. Eğer klavyemizdeki Shift tuşu + farenin sol tuşu kombinasyonunu kullanarak çizim yaparsak 0, 45, 90, 135, 180, 225, 270, 315 derecelik eğimleri referans alan çizgiler çizebilirsiniz. Dediğimi anlamak biraz güç. Dolayısıyla bir deneyip görmek lazım :)

etkileyici_cizgiler_3.gif

Ben böyle birşey çizdim. Şimdi bu çizgi üzerinde birkaç düzenleme ve kontrol yapmalıyız. Mesela programımız otomatik olarak kalem ayarlarını Pixel Hard veya Hard Line yapmış olabilir. Bu ise bizim istemediğimiz birşey. Çünkü bu ayarlar kıvrımların yumuşaklığını engelleyip sert hatlar oluşturacaktır. Bunu düzeltmek için çizgimizi seçip Properties bölümünden kalem ayarımızı Pencil Soft olarak belirlemeliyiz.

etkileyici_cizgiler_4.gif

Buraya kadar herşey tamam. Şimdi ise işin son noktasını koymalıyız. O da bize Fireworks’ün sunmuş olduğu bir araç ile mümkün. Commands>Creative>Twist and Fade kombinasyonunu kullanarak bu araca ulaşabiliriz.

etkileyici_cizgiler_5.gif

Tabiki bu araca çizgimiz seçili durumdayken çalıştırmalıyız. Ben bu aracı varsayılan ayarları değiştirmeden direk kullanmayı düşünüyorum. Ama tabiki isteğinize göre değiştirebilirsiniz. İzin veriyorum :p

etkileyici_cizgiler_6.gif

Evet beklemeyin ve Apply butonuna tıklayın. Ve sonucu görün. Ve yine biti işte.

etkileyici_cizgiler_7.jpg

Kullandığımız Twist and Fade aracının yaptığı işi aslında elle de yapabilirdik. Ancak bu gerçekten de zahmetli ve bıktırıcı bir iş olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.