E-Devlet Mirasa El Attı

Farklı hizmetleri internet ortamına getiren E-Devlet, şimdi de yeni bir hizmeti devreye sokarak büyük kolaylıklar getiriyor. Artık E-Devlet ile miras sorgulama yapabileceksiniz.

E-Devlet üzerinden miras sorgulama hizmeti devreye alındı. Birkaç haftadır gündemden düşmeyen E-Devlet, “Mirasçılık Belgesi” sorgulama hizmetini devreye aldı. Yeni özellik sayesinde T.C. kimlik numarası ile mirasları sorgulama yapabiliyorsunuz. Yeni devreye alınan özellik sayesinde miras bırakılan varlıkların detayları görülebiliyor.

E-Devlet miras sorgulama

E-Devlet geçtiğimiz haftalarda soyağacı sorgulama hizmetini devreye almıştı. Büyük ilgi çeken özellik, sistemin çökmesine ve uzun süre kullanılamamasına neden olmuştu. Beklenmeyen bir ilgi ile karşılaştıklarını söyleyen yetkililer, sorunu çözmek için ilk olarak soyağacı sorgulama hizmetini devre dışı bırakmıştı. Gerekli iyileştirmelerin yapılmasının ardındansa kademeli olarak kullanıma sunulan soyağacı sorgulama, şu an sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde Turksat altyapısı kullanılarak hizmet veren Türkiye.gov.tr, bu hafta da miras sorgulama özelliği devreye aldı. Miras sorgulama özelliği sayesinde kolayca ‘mirasçılık belgesi’ alınabiliyor. Adalet Bakanlığının sorumluluğunda olan mirasçılık belgesini almak için miras bırakan kişinin T.C. kimlik numarasını sisteme girmeniz gerekiyor. Miras bırakan kişinin T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesiyle UYAP ağı üzerinden gerekli sorgulama gerçekleştiriliyor.

E-Devlet Veraset İlami Sorgulama açıklaması

Veraset İlami Sorgulama hizmetinin devreye alınmasıyla birlikte açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.” açıklamasında bulundu.

One thought on “E-Devlet Mirasa El Attı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.