Dünyanın En Güçlü DDoS Saldırısı Gerçekleştirildi

Bilgisayarlara sızmayı düşünenlerin ilk tercihleri arasında yer alan DDos saldırından biri internet tarihinin gelmiş geçmiş en güçlü saldırı olarak geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Güvenlik açığına neden olan saldırının hedefinde ise Fransız merkezli bir hosting firması olan OVH vardı. 

DDoS saldırıları internet tarihinin her döneminde kendine yer buldu ve bulmaya da devam edecek. Geçtiğimiz sene siyasi nedenlerden ötürü ülkemize karşı gerçekleştirilen bir DDoS atağı internet tarihinin en büyük DDoS saldırılarından birisi olmuştu.

Ülkemize gelen saldırıdan beridir en güçlü DDoS saldırıları listesine girebilecek boyutta bir saldırı olmamıştı. Fakat geçtiğimiz hafta Fransız merkezli bir hosting firması olan OVH’yi hedef alan saldırı, listeye dahil olmakla kalmayıp en üst sıraya da yerleşmeyi başardı.

1 Tbps gibi inanılmaz bir trafiğe sahip olan saldırıya karşı koyabilecek herhangi bir sistem şu an dünya üzerinde mevcut değil.

Saldırıyı ilgi çekici yapan bir diğer kısım ise saldırının bilgisayarlardan gelmemiş olması. Saldırının 150.000’i aşkın sayıda çeşitli teknolojik cihaz üzerinden geldiği açıklandı.

Bu cihazların çok büyük bir kısmını web kameraları, ufak işlemci gücüne sahip internete bağlanabilen elektronik cihazlar oluşturuyor.

DDoS saldırılarının artık bilgisayarlardan çok daha basit teknolojik aletler üzerinden yapılıyor oluşu ise hackerların yeni yol haritası hakkında bizlere bilgi veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir