Dell Inspiron 15 7559

Oyuncular için gerekli olan performans, uzun zaman önce masaüstünden inip dizüstü bilgisayarlara gelmişti. Şimdi de bu düzlemde devam eden süreç, hız kazanarak performans grafiğini üst sıralara taşıyor. Bu bağlamda, elimizdeki Dell Inspiron 15 7559 dizüstü bilgisayardan bahsedeceğiz. Oyuncular için özel olarak geliştirilen Inspiron 15 7559, bunu tasarımıyla bir bakıma yansıttığı kadar, teknik alt yapısıyla da taşıyor.

Elimizdeki Inspiron 15 7559’un incelemesine geçmeden önce, dizüstü bilgisayarın birden farklı varyanta sahip olduğu bilgisini verelim. Gerek teknik kadrosu, gerek ekran çözünürlüğü noktasında farklı seçeneklerle kullanıcılara çeşitli seçenekler sunan Dell, detaylarından az sonra bahsedeceğimiz elimizdeki modeliyle 3300 TL civarında bir fiyat etiketine piyasada bulunabiliyor. Şimdi dizüstü bilgisayara yakından bakalım…

Tasarım

Önce söze tasarımla başlayalım. Inspiron 15 7559, oyunculara özel olarak geliştirildiğini tasarımıyla hafif de olsa hissettiren bir model. Kırmızı renkli çizgileri, laptop’ın sırtındaki Dell logosu çevresinde, iç yüzünde ise hoparlör ve touchpad bölgesinde görüyoruz. Ayrıca bilgisayarın altındaki kauçuk ayaklar da yine kırmızı renkle özelleştirilmiş. Bunun dışında düz siyah renkli bir gövdeye sahip olan Inspiron 15 7559, 15.6 inç büyüklüğünde bir ekranı taşıyor. Bu da onun boyut ve ağırlık olarak sürekli el altında bulundurulmayacak dizüstü bilgisayarlar arasına sokuyor. 25 mm’lik kalınlığıyla çok kalın durmasa da, kasa yapısıyla elbette geniş olan laptop, ağırlığıyla da 2.5 kilogram civarında bir kütleye sahip. Onun yanına bataryasını da eklerseniz, ağırlık 3.1 kilograma kadar çıkabiliyor.

Inspiron 15 7559’un klavyesinde tam boyutlu bir tuş takımına yer verilmiş. Yani laptop bize numerik tuş takımını da sunuyor. Daha fazla tuş daha fazla kullanılabilirlik demek; klavyenin yazım yeteneği de iyi seviyede. Ancak tuş takımının plastik malzemesi bazı kullanıcılar tarafından ucuz bulunabilir. Zira dokusu elde iyi bir his bırakmıyor.

Touchpad ise bir hayli geniş tutulmuş. Bu da kullanım açısından iyi haber.

Inspiron 15 7559’un ses sisteminde yalnızca hoparlörler bulunmuyor; buna bir de subwoofer eşlik ediyor. Böylece oyun, müzik ve video noktalarında, yani kısaca multimedya deneyiminde daha zengin bir içerik sunması amaçlanmış. Hazır yeri gelmişken performansından da bahsedelim kısaca. Yaptığımız denemelerde ses konusunda genel hatlarıyla memnun kaldık. Bundaki kriterimiz elbette daha önce incelediğimiz ve subwoofer desteği olmayan yüksek konfigürasyonlu dizüstü bilgisayarlar oldu. Pek çoğuna göre iyi ses performansı verdiğini söyleyebilir ve buna yüksek ses çıkışı noktasında laptop’ın iyi destek verdiğini ekleyebiliriz. Fakat sesin büyüleyici olmadığını da söylemek gerek. Vokaller iyi, fakat baslarda cılız kalıyor. Öte yandan detay zenginliğini de alamıyorsunuz.

Laptop’ın çevre bağlantılarına bakacak olursak; 3 adet USB 3.0 portu, 1 SD kart yuvası, HDMI noktası ve Ethernet portu bulunduğunu görüyoruz. Bunun yanında cihaz elbette Wi-Fİ 802.11ac ile Bluetooth 4.0 desteği sunuyor.

Teknik altyapı ve test sonuçları

Inspiron 15 7559’un teknik kadrosuna gelelim. Az önce laptop’ın 15.6 inç boyutunda bir ekran sahibi olduğunu söylemiştik. LED IPS panelin kullanıldığı ekranın çözünürlüğü ise 1920×1080 piksel. Laptop’ın ayrıca 4K ve dokunmatik ekranlı modeli de bulunuyor; bunu da hazır yeri gelmişken söyleyelim.

Adım adım gidecek olursak, ekranın performansından hayli memnun kaldık. Eşit ışıklı ekran, farklı açılardan bakıldığında detay kaybı yaşatmıyor. 233 kandelalık ekran, elbette en iyi aydınlatmayı sunmuyor, fakat rakiplerinden çok da fark yemiyor. Ekranın 141 dpi piksel yoğunluğuna sahip olduğunu da söyleyelim.

Teknik kadroya geldiğimizde ise, Inspiron 15 7559’da HP’nin daha önce incelediğimiz Pavilion Gaming modelinde yer alan kadroyu görüyoruz diyebiliriz. 6’ıncı nesil Intel işlemciyle donatılan laptop, bize 4 çekirdekli ve2.60 GHz frekansta çalışan bir güç sunuyor. Frekans aralığı 3.5 GHz’e değin yükselebiliyor. 8 GB RAM’in yanında 1 TB gibi geniş bir depolama alanının yer aldığı laptop, bu sayede oyuncuların geniş depolama alanı beklentisini karşılıyor. Ancak öte yandan SSD hızını kaçırıyor diyebiliriz. Zira diske uyguladığımız CrystalDiskMark sonucuna göre ancak 105 MB/s okuyan disk, 86 MB da yazıyor.

Inspiron 15 7559 bir oyuncu bilgisayarı olduğuna göre grafik biriminde entegreden daha fazla yer alması gerekiyor. Halihazırda Intel HD Graphics 530 biriminin sahibi olan laptopta 4GB kapasitesinde Nvidia GeForce GTX 960M grafik işlemci yer alıyor. Bu sayede oyunlarda iyi performans yakalayabilen laptop, performansıyla da daha önce incelediğimiz Pavilion Gaming’den daha iyi bir izlenim bıraktı.

Özellikle 3DMark Cloud Gate testinden 16873 puan toplayan Inspiron 15 7559, bu skorla 13978 puan alan HP Pavilion Gaming’i geride bırakıyor. Öte yandan PCMark 7’de de 4330 puan alan laptop, burada da 2869 puan alan Pavilion Gaming’i geride bırakıyor.

Şimdi sizlerle Inspiron 15 7559’la aldığımız test sonuçlarını paylaşalım.

 

 

Son olarak Inspiron 15 7559’un pil performansıyla da gayet başarılı bir model olduğunu söyleyelim. Yaptığımız teste göre ofis kullanımında 12 saat 45 dakika gibi bir pil performansı sergileyen laptop, video testimizde ise 8 saat 37 dakikalık bir sonuç aldı. Bunu da söyledikten sonra artık sonuç bölümüne geçebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.