Çiftlik Bank’ın Paraları Nerede?

Para kazanma vaadi ile internet üzerinden pek çok kişiyi kazandıran Çiftlik Bank, bir anda gündeme oturdu. İnsanlardan alınan paraların nerede olduğu merak konusu oldu.

İnsanlara yatırımlar sonucunda yüksek bir gelir vaat eden ve bunun kaynağı olarak hayvancılık sektöründe yapılan reel yatırımları gösteren Çiftlik Bank hakkında yürütülen soruşturmada dikkat çekici detaylar ortaya çıktı.

Sabah’ın paylaştığı habere göre, Çiftlik Bank’ın kurucusu olan Mehmet Aydın‘ın topladığı paranın büyük bölümünü KKTC’de kurulan Fame Game isimli bir şirkete ve sonrasında şahsi hesaplarına aktardığı tespit edildi.

Çiftlik Bank ile 78 bin kişiden para toplanmış!

Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından www.ciftlikbank.com ve www.ciftlikbank.web.tr adresli internet siteleri ve Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık, Fame Game Hayvancılık Sanayi, Çanakkale Dora Gıda ve Fame Game Software şirketinin faaliyetleri incelenerek bir rapor hazırlandı.

SPK tarafından hazırlanan rapor oldukça dikkat çekiyor. Zira, Çiftlik Bank tarafından 2016 – 2017 arasında 77 bin 843 kişiden toplam 511.7 milyon TL para topladı. 62 bin 877 kişiye 398.3 milyon TL ödeme yapılırken, kalan 113.4 milyon TL’lik bölümün Kuzey Kıbrıs’a aktarıldığı tespit edildi.

Ayrıca, diğer ödeme sistemleri ile toplanan yaklaşık 120 milyon TL’lik paranın ise, yine Kıbrıs’ta bulunan bankalara aktarıldığı ortaya çıkarıldı.

Üyelere yüzde 160 ile 307 oranları arasında kazanç vaat edildiğinin belirtildiği raporda, Çiftlik Bank’ın gerçek üretim yapacağı vaatleriyle halktan toplanan paralarla kurulan şirketlerin zararda olduğu bu nedenle de sistemin önümüzdeki süreçte tıkanabileceği özellikle vurgulanıyor.

SPK, Çiftlik Bank’ın vaatler ile para toplamasının Tüketici Kanunu’nca yasaklanan piramit satış sistemine benzediğini ve üyelerin ileride mağdur olabileceğini dikkate alarak nitelikli dolandırıcılık maddesi kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ihbarında bulunulmasına karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.