Avrupa’da Android Daha Çok Tercih Ediliyor!

İlk çeyreğin sona ermesiyle beraber analiz sonuçları da ortaya çıkmaya başladı. Bu analizlere göre Avrupa’daki Android kullanımı gittikçe artıyor.

Günümüzün en popüler mobil işletim sistemlerinden olan Android, Avrupa pazarında son iki senenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Google’ın akıllı telefon ve tabletler için geliştirdiği mobil işletim sistemininaçık kaynak kodlu olması ve Samsung, HTC, LG ve Sony gibi büyük üreticilerin Android işletim sistemini kullanması ise tercih edilebilirliğini artırıyor.

Android Avrupa ve Çin’de Yükselişte!

Kantar Word Panel araştırma firmasının 2016 yılının ilk çeyreğine dair açıkladığı bilgilere göre Android, Avrupa’daki tercih edilebilirliğini artırırken, son iki yıldaki en yüksek sayılarını elde etti.

16-05/13/android-avrupa.JPG

İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’nın yer aldığı EU5 bölgesinde Android, %7.1 artışa sahip olurken, açıklanan verilere göre Android toplamda %75.6 pazar payına ulaşıyor.

iOS satışlarına baktığımızda ise geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla düşüşün olduğu görülüyor. 2015 yılının ilk çeyreğinde %20.2 pazar payına sahip olan iOS, 2016’nın ilk çeyreğinde ise %18.9’a gerilemiş durumda.

Android’in ayrıca dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’de de yükselişi gözlerden kaçmıyor. Geçtiğimiz yıl Çin’de Android %71 oranına sahip olurken bu yıl aynı çeyrekte Android %77 pazar payına yükselmiş durumda.

16-05/13/android-cin.jpg

Çin pazarında iOS işletim sistemine baktığımızda ise yine düşüş görülüyor. Geçtiğimiz sene aynı dönemde %26.1 seviyesinde olan iOS pazar payı bu sene %21.1 seviyesine gerilemiş durumda.

Böylece dünyanın en büyük iki pazarında hızla büyüyen Android ayrıca Avrupa pazarında da son iki senenin en başarılı dönemini geçirmiş oldu. Bakalım bu durum ilerleyen dönemde nasıl değişecek, hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.