Asus Strix DSP

Sadece oyunculara özel olan bu kulaklığı inceledik.

sus’un markalarından biri olan Strix ailesinin farklı ürünlerini de daha önce incelemiştik. Bunlardan biri yine Strix ailesinin ruhunu yansıtan Asus Strix R9 285 OC ekran kartıydı hatırlarsanız. Baykuş ikonlu Strix markasının bugün elimizdeki ürünü ise tamamen oyunculara özel bir kulaklık. Baykuş gözleriyle renklendirilmiş Strix DSP, bugün inceleme konumuz.

Halihazırda “baykuş” imajıyla dikkatleri üzerine çeken Strix ailesi, fazlasıyla göz alıcı bir kulaklık. Her iki yanında baykuş gözlerini taşıyan devasa sürücülere yer verilen kulaklık, çıkartılabilir bir mikrofona da sahip elbette. Kulaklık boyut olarak oldukça büyük, bu nedenle tasarım yönüyle herkese hitap etmeyebilir. Fakat ergonomi açısından rahat bulduğumuzu söyleyelim. Sürücüleri çevreleyen kulak yastıkları ve esnek kafa bandı oldukça konforlu.

Asus Strix DSP’yi özel yapan şey yalnızca baykuş gözlü sürücüleri değil, beraberinde getirdiği USB ses istasyonu. Herhangi bir sürücü yüklemeksizin USB bağlantısı yoluyla çalışabilen USB ses istasyonu, 7.1 kanal ses performansı alabilmenizi sağlıyor. Öte yandan bu istasyona aynı anda hem ses sisteminizi hem kulaklığınızı bağlayabiliyor ve her ikisi arasında yalnızca bir tuşa basarak sesi aktarabiliyorsunuz.

USB ses istasyonu

USB ses istasyonu ayrıca üzerinde çeşitli ses özelleştirme seçenekleri de sunuyor. Dolby Headphone ve Dolby Pro Logic IIx teknolojilerini içeren kulaklık, ses istasyonu üzerindeki modlar ile oyunculara performans noktasında farklı seçenekler sunuyor.  Surround ile sese çevresel derinlik katabilir, AMP ile sesteki sinyal gücünü arttırabilir, MIC ile mikrofonu aktif hale getirebilir ve Speakers ile ise sesi kulaklık ve hoparlörler arasında dağıtabilirsiniz.

Dört adet özel oyun profili de Strix DSP’de yer alıyor. FPS, yarış, aksiyon ve RPG oyun türleri için sesi revize edebilen USB ses istasyonu, böylece oyuncuları oyunun atmosferine sokma konusunda büyük iş başarıyor. Biz incelediğimiz süre boyunca performansından oldukça memnun kaldık. Özellikle FPS oyun türünde deneyimlediğimiz kulaklık, bu noktada bizden tam not aldı.

Strix DSP, yalnızca bilgisayar başında değil, aynı zamanda PlayStation 4 uyumu ile konsolla da kullanılabilecek bir kulaklık. Öte yandan mobil cihazlar için de uygun kablo çeviricisiyle gelen kulaklık, böylece müzik çalar veya cep telefonuyla da kullanılabilir. Fakat açıkçası yapı itibariyle pek mobil ortamlarda tercih edileceğini düşünmüyoruz.

Oyunculara özel

İncelemenin yavaş yavaş sonuna gelirken şu detayı da vermek gerekiyor. Asus Strix DSP, müzikseverlere değil, oyunseverlere hitap eden bir kulaklık seti. Elbette müzik de dinleyebilirsiniz, ancak bu konuda yüksek beklentiler içine girmemek gerek.

Strix DSP ile ilgili vermemiz gereken bir diğer detaysa, ENC, yani Çevresel Gürültü Engellemeözelliğine sahip olduğu. Bunu da yine USB ses istasyonunun altındaki anahtarı kullanarak aktif / pasif şeklinde ayarlayabiliyorsunuz. Öte yandan yine stereo ve 8 kanal arası geçişi de buradan yapmak mümkün.

Son olarak Asus Strix DSP’nin kafa bandının genişlemediğini ve kulaklığın pek esnek olmadığını da söylemek lazım. Kenarlarından tutup başınıza yerleştirirken pek germemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.