Android’deki Rehberi Gmail’de Görme

Pek çok Android kullanıcısı rehber kayıtları güvende tutmak istiyor. Sadece Android ile değil iOS‘da da iCloud üzerinde de girdiğiniz Gmail hesabı üzerinden, rehberinizi senkronize ederek rehberi aktarabiliyorsunuz.

Android kullanıcıları başta olmak üzere, pek çok kullanıcı Gmail kullandığı için, direk rehberinizin Gmail’de yedeklenmesi oldukça pratik ve güvenli.

Kısaca Android işletim sistemli akıllı telefonlarımızın rehberindeki numaralarıGmail hesabımız ile senkronize edip, orada saklayabiliyoruz.

Artık SIM kartım kırıldı ben ne yapacağım, tüm numaralarım oradaydı gibi serzenişler geride kaldı.

Tabi sizler de benim gibi telefonunuzu evde unutabiliyorsanız, numaralara ihtiyaç duyacaksınız ve numaralarınız mail adresinizde saklı olacak.

Bunu bilmek, evde unutulan telefonun üzüntüsünü inanın hafifletiyor.

Şimdi sizlere Android’deki numaraları, Gmail’e senkronize edip, Gmail’den ulaşmayı göstereceğiz. Bir sürü kullanıcının eminim ki işine yarayacaktır.

Android rehberinizi gmail üzerinden görüntüleyin

Bu yazıyı ilk yazdığımız 2012 yılında, rehberi Gmail hesabınıza yedeklemek biraz daha zordu. Şimdi otomatik olarak Android cihazınızın ayarlar kısmından hesaplar sekmesini açtığınızda, Google hesaplarından, detaylara girdiğinizde hangi verilerin senkronize bir şekilde çalışmasını istediğinizi seçiyorsunuz. Senkronize et dediğinizde mevcut hesabınızdaki bilgiler kişilerinize aktarılıyor, ya da kişiler listenizde olup, Gmail’de bulunmayanlar kaydediliyor. Senkronizasyon kısmında kesinlikle kişileri açık tutuyorsunuz ve hangi hesabı kullanıyorsanız, o hesapta bu işlemi yapıyorsunuz.

Yeni kişi eklerken doğrudan Gmail hesabına kayıt

Yukarıda anlattığımız gibi, kişiler kısmıyla tamamen senkronize çalışacak şekilde rehberi ayarladığınızda, zaten veriler kayıt altına alınıyor. Fakat yeni bir kişi kaydederken de doğrudan Gmail hesabınıza kaydedebiliyorsunuz.

Kişilerden, kayıt ekle dediğimizde 3 ve daha fazla opsiyon karşımıza çıkıyor. Benim iki tane Gmail hesabım var. O yüzden 4 tane çıktı. Sizin telefona senkronize edilmiş şekilde 5 tane Gmail hesabınız olsaydı bu sayı 8 olacaktı.

Mail adresinde görünmesini istediğiniz ve çok mail adresiniz varsa aralarından bir tanesini seçerek giriyorsunuz.

Sıra geldi Gmail hesabımızdan numaraları görmeye. Normal Gmail hesabınızı açtığınızda sol üst köşede bir seçim alanı bulunuyor. Bunu mail kısmından kişileri seçtiğimizde, mail yerine senkronize edilen kişi listenizi / rehberinizi görüyorsunuz.

Kişiler artık gözüküyor. Kişisel gizlilik gereği isim ve numara göstermemek adına listeyi göstermiyoruz. Fakat telefonunuzdaki rehberi artık buradan kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

En çok iletişim kurduklarınızı da filtreleyen Google, pek çok güncelleştirmeyi ve işlemi burada yapmanıza imkan tanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.