Android İçin Fidye Virüslerinde Artış

Hackerlar tarafından yayınlanan bir uygulama Android kullanıcılarını üzecek. Bu uygulama fidye virüslerinin Android ekosisteminde artmasına neden olacak. 

Fidye virüsleri, son döneme damgasını vuran ve bilgisayarları olduğu kadar mobil işletim sistemlerini de hedef alan bir tehlike. Son yılların en büyük saldırılarından birisi olan WannaCry saldırısının da temelinde yatan fidye virüsleri önümüzdeki dönemlerde karşımıza çok daha sık çıkabilir.

Popüler güvenlik şirketi olan Symantec tarafından keşfedilen yeni detaya göre Çinli hackerlar tarafından yönetilen bir Forumda fidye virüsü oluşturma araçları indirilmeye sunuldu.

Fidye virüsü oluşturma araçları kimler için oluşturuldu?
Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan bu araçlar ile Android işletim sistemini hedef alan fidye virüsleri oluşturmak sadece birkaç dakikanızı alıyor. Özellikle teknik açıdan yetersiz, bu tarz işlere yeni merak salmış kişiler tarafından kullanılması düşünülen bu araçların sanal ortamdaki fidye virüsü sayısını en az %10 arttıracağını düşünen Symantec yetkilileri, bu tarz araçlar için genel bir çözüm aracı oluşturabilmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Dünya üzerindeki en çok kullanılan işletim sistemi olan Android’in böyle bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyor olması oldukça ürkütücü olsa da, dikkatli bir kullanım ile bu tarz virüslerden etkilenme ihtimalinizi oldukça düşürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.