Almanya, Akıllı Saat Yasağı ile Şaşırttı

Teknoloji için yasak bu kez beklenmedik bir ülke olarak Almanya’dan geldi. Yasak, çocukların akıllı saat kullanıma getirildi.

Her geçen gün hayatımıza daha fazla giren teknolojinin esas hedefi hayatımızı kolaylaştırmak. Ancak maalesef bazen bu durum ters tepebiliyor. Hatta tüm bu ihtimalden dolayı Almanya çocuklara özel akıllı saat kullanımı yasakladı.

Almanya’da çocuklara özel akıllı saat kullanmak artık yasak!

Esasında oldukça masum ve oldukça doğru bir hamle gibi gözüken çocuklar için üretilen akıllı saatler, güvenlik endişesi nedeniyle Almanya’da yasaklandı.

Ülkemizde de kullanılmaya başlanan çocuklara özel akıllı saat, ailelerin çocuklarını takip etmesi, okulda öğretmenlerini dinlemesi ve çocuklarının başına gelebilecek herhangi bir olumsuzluk karşısında anında müdahale edebilmek için tercih ediliyor.

Ancak yapılan araştırmada, özellikle Gator 2, Tinitell, Viksfjord ve Xploara çocuk akıllı saatleri ön plana çıkartılarak, bu cihazların kolayca hacklenebildiği belirlendi. Resmi olarak yapılan açıklamada bu ürünlerin kullanımı yasaklanmışken, kullanıcıların bu cihazları hemen imha etmesi gerektiği de söylendi.

Özellikle GPS özelliğine sahip saatlerin daha tehlikeli olduğu söylenirken, bu cihazların çocuklarımızı korumaktan ziyade onlara zarar verebilecek ürünler olduğu kararı verildi.

Kötü niyetli kişiler tarafından takip cihazı olarak kullanılabilen akıllı saatler, Almanya’da yasaklanan ilk çocuk ürünü de değil. Bu yılın başlarında bir oyuncak bebeğinde satışına yasak koyan Almanya hükumeti, bu konudaki en hassas ülke olarak dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.