Akıllı Telefonlar İçin Ne Kadar Vergi Ödemek Zorunda Kalıyoruz?

Akıllı telefon kullanımı giderek artış gösterirken farklı fiyat aralıklarında yüzlerce akıllı telefon modeli bulunuyor. Açıklanan son zamlar ile beraber bir akıllı telefon satın alırken ne kadar vergi ödemesi yapıyoruz? 

Akıllı telefon fiyatları, ülkemizde özellikle amiral gemi modelleri konu olduğunda oldukça uç seviyelere ulaşabiliyor. Zira, şu an en güncel bir amiral gemi modelini satın almak istediğinizde en az asgari ücretle çalışan bir insanın 2 aylık maaşına denk geliyor.

Geçtiğimiz ay alınan kararla TRT Bandrol vergisinin artık internete bağlanabilen tüm akıllı telefonlardan alınmaya başlanması, hali hazırda pahalı olan akıllı telefonların fiyatlarının daha da yükselmesine neden oldu. Peki, biz bu son güncellemer ile birlikte akıllı telefonlara ne kadar vergi ödüyoruz?

Akıllı Telefonlardan Yüzde 50 Vergi Alınıyor!
Bu konuda hakkında açıklamalarda bulunan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, TRT bandrol vergisinde yapılan düzenlemenin ardından 1500 TL’ye satılan bir telefonunun fiyatının, şu an 1620 TL seviyesine yükseldiğini belirtiyor.

Son yapılan düzenlemeler ile birlikte şu an bir akıllı telefon satın aldığımızda TRT bandrol ücreti olarak yüzde 7, ÖTV vergisi olarak yüzde 25 ve son olarak KDV için yüzde 18 vergi ödemekteyiz. Yani toplamda, telefonlardan alınan vergiler yüzde 50 seviyesine ulaşmış durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir